Artykuł sponsorowany

Co to jest rektoskopia?

Co to jest rektoskopia?

Rektoskopia jest badaniem endoskopowym, które stosuje się w celu dokładnego zbadania i oceny końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kanału odbytu i odbytnicy. Badanie umożliwia pobranie próbek do dalszych analiz laboratoryjnych oraz usuwanie obecnych w kanałach ciał obcych i polipów oraz hamowanie powstałego z różnych przyczyn krwawienia. Z naszego artykułu dowiesz się jak dokładnie wygląda przygotowanie do wykonania oraz przebieg samego badania.

Wskazania do wykonania rektoskopii

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Gabinetu Chirurgicznego z Pracownią Endoskopową we Wrocławiu: Wskazania do wykonania rektoskopii mogą być bardzo różne. Przede wszystkim zaleca się je osobom, u których zaobserwowano bóle w okolicach podbrzusza i odbytu oraz które mają zmiany w rytmie wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca. Inną grupą pacjentów są ci, u których występuje krwawienie z odbytu, mają guzy w odbycie oraz odczuwalny jest świąd. Badanie to wykonywane jest także w przypadku zaistnienia potrzeby pobrania wycinków błony śluzowej, w celu potwierdzenia diagnozy konkretnych chorób, np. skrobiawicy.

Przygotowanie do badania rektoskopii

Przygotowania do wykonania rektoskopii zawierają trzy podstawowe elementy. Dzień przed wykonaniem zabiegu pacjent powinien stosować dietę z dużą ilością płynów, a wieczorem zażyć, dostępny praktycznie w każdej w aptece bez recepty, środek przeczyszczający X-Prep. W dzień przeprowadzenia zabiegu pacjent musi być na czczo. Może przyjmować płyny, natomiast nie może spożywać posiłków.

Przebieg zabiegu

Zabieg rektoskopii wykonywany jest w pozycji kolankowo-łokciowej. Na początku, lekarz wykonuje badanie per rectum oraz dokładnie ogląda okolice odbytu. Dopiero następny etap jest badaniem właściwym, który polega na wprowadzeniu wewnątrz odbytu posmarowanej specjalnym żelem znieczulającym końcówki rektoskopu. Przyrząd wprowadzany jest na głębokość mnie więcej 5 cm, następnie po zdjęciu obturatora, który jest łagodnie zakończoną zatyczką, która umożliwia łatwe wprowadzenie endoskopu wewnątrz odbytu, prowadzona jest dalsza obserwacja. Samo badanie nie trwa długo, bo zaledwie kilka minut. Wyniki badania przesyłane są w formie opisowej.

Więcej informacji na temat zabiegu można znaleźć na stronie wspomnianego już wcześniej Gabinetu Chirurgicznego z Pracownią Endoskopową we Wrocławiu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz