Co to jest mitomania?

Co to jest mitomania?

Kłamstwo nie zawsze musi wynikać ze złej woli. Mitomani często kreują swoją rzeczywistość bez świadomości, że nie jest ona prawdziwa. Patologiczne kłamstwo to choroba psychiczna, która wymaga terapii i z którą można normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Przeczytaj, czym jest mitomania i jaka jest jej historia. Sprawdź, jakie są przyczyny pseudologii.

Czym jest mitomania?

Mitomania jest zaburzeniem psychicznym, które wiąże się z patologiczną potrzebą kłamstwa. Chory nie mówi nieprawdy, aby uzyskać jakąś korzyść czy oddalić od siebie podejrzenia, ale kłamie bez wyraźnej przyczyny. Skłonność ta jest bezwiedna. Brak tutaj intencji oszukania rozmówcy. Skłonność ta jest bardzo silna.

Oddzielenie własnych fantazji od rzeczywistości jest dla takiej osoby wyzwaniem. Wymyślone przez chorego opowieści często pokazują go w jak najlepszym świetle. Patologiczny kłamca kreuje się na ofiarę lub bohatera – zależy mu na byciu w centrum uwagi. Zainteresowanie innych osób jest bardzo ważnym czynnikiem, który napędza mitomana do działania i tworzenia coraz to większej ilości kłamstw i fantazji.

U dzieci mitomania bywa zjawiskiem przejściowym. Nie jest to niczym nadzwyczajnym – naturalny etap dorastania większości ludzi. Dzieci lubią wymyślać baśniowe historie i wierzyć w ich autentyczność. Problem pojawia się, kiedy takie zachowanie jest obecne u dzieci starszych lub dorosłych. Tendencja do stałego rozmijania się z rzeczywistością jest już kłamstwem patologicznym. Motywem takiego zachowania może być także próżność lub chęć wyrządzenia komuś krzywdy – na przykład poprzez fałszywe oskarżenie. Mitoman jednak nie jest świadomy tego, że kłamie. Uzależnienie od kłamania jest problemem.

Jakie są przyczyny mitomanii?

Rozpoznanie mitomanii nie jest proste. Trzeba dokładnie przeanalizować słowa chorego. Patologiczne kłamstwo można pomylić z innymi zaburzeniami takimi jak urojenia czy schizofrenia. Nie każdy kłamca jest osobą chorą. Przeczytaj, jak rozpoznać mitomana.

Skłonność do mitomanii najczęściej mają osoby z zaburzeniami emocjonalnymi. Patologiczne kłamstwo charakterystyczne jest dla osób z histeryczną osobowością bądź skłonnościami psychopatycznymi.

Choroba ma różne przyczyny. Może być skutkiem przebytych chorób organicznych mózgu. Często zaburzenia tego typu nabywa się w okresie dojrzewania. Mogą wiązać się one z traumatycznymi przeżyciami. Dziecko, które było świadkiem alkoholizmu jednego z rodziców lub było maltretowane zarówno psychicznie, jak i fizycznie może wyrobić sobie tego typu mechanizm obronny.

Osoby cierpiące na choroby układu nerwowego także mają większą skłonność do patologicznego kłamstwa. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłosić się o pomoc do specjalisty. Samemu trudno poradzić sobie z patologicznym kłamaniem. Psycholog może pomóc, ale będzie to proces długotrwały i niełatwy.

Jaka jest historia mitomanii?

Patologiczne kłamstwo przyjmuje różne imiona – pseudologia, mitomania czy zespół Delbrüecka. Ostatnie określenie wiąże się z osobą Antona Delbrüecka. To on wprowadził ten problem do psychologii. Badacz opisał zjawisko mitomanii w roku 1891.

Delbrüeck uważany jest także za jednego z pionierów leczenia alkoholizmu w Niemczech. Jego wkład w naukę był duży. Sławę jednak zyskał dzięki badaniom, które przyczyniły się do usankcjonowania nowej jednostki chorobowej – aktualna była ona zarówno kiedyś, jak i dzisiaj. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz