Artykuł sponsorowany

Co to jest menopauza i jakie są jej objawy?

Co to jest menopauza i jakie są jej objawy?

Menopauza jest częścią życia. Pojawi się u każdej kobiety, czy tego chce, czy nie. Najczęściej dochodzi do niej, gdy kobieta jest w wieku około 50 lat. Jej objawami są uderzenia gorąca, wahania nastroju, a także wzrost wagi i odczuwalny przez kobietę niepokój. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej. Czym więc jest menopauza i jakie są jej symptomy?

Podstawowe informacje o menopauzie

Menopauza to ustanie miesiączkowania spowodowane przez utratę aktywności pęcherzyków jajników. Ogólnie rzecz ujmując, jest to czas pomiędzy okresem rozrodczym a starzeniem się organizmu. Dotyczy do kobiet pomiędzy 40 a 55 rokiem życia. Proces ten poprzedzony jest pewnymi etapami zachodzącymi w kobiecym układzie. Wskazuje się premenopauzę, która trwa od 4 do 10 lat. Symptomy, które w tym czasie mogą wystąpić, przybierają formę zaburzeń w miesiączkowaniu, pojawiają się także krótsze i dłuższe krwawienia, zdarza się, że cykle są bezowulacyjne, mogą wystąpić nocne poty. Kolejną fazą jest perimenopauza, która trwa od 3 do 4 lat przed menopauzą i rok po niej. Symptomy stają się coraz bardziej dokuczliwe. Wynika to z tego, że poziom hormonów coraz bardziej się obniża. Dochodzi również do gwałtownego spadku pęcherzyków Graafa w jajnikach - zauważa doktor Danuta Kardzis, ginekolog z długoletnią praktyką. Następnie czas na menopauzę i postmenopauzę, która jest okresem po ostatniej miesiączce.

Jakie są symptomy menopauzy?

Zmniejszenie poziomu estrogenów wywołuje dotkliwe objawy. Najczęściej wejście w okres klimakterium ma swój początek w zmianie rytmu miesiączkowania, a także skróceniu cyklów miesiączkowych. W konsekwencji może dojść również do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Wówczas kobieta może mieć również słabszą pamięć. Pogorszeniu ulega także koncentracja. Często dochodzi do przyrostu masy ciała, cukrzycy, czy nowotworów. Pojawiają się uderzenia gorąca, dreszcze, spowolnienie metabolizmu, przerzedzenie włosów i suchość skóry.

Inne objawy to także zmiany zanikowe tkanki łącznej, czy zmniejszenie napięcia mięśni. Bardzo często zauważalne są wtedy stany zapalne pochwy i sromu, które objawiają się przez swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Spadek hormonów przyczynia się również do rozwoju zaburzeń seksualnych. Przykładem jest suchość pochwy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz