Artykuł sponsorowany

Co to jest mapa do celów projektowych i kiedy jest potrzebna?

Co to jest mapa do celów projektowych i kiedy jest potrzebna?

Mapa do celów projektowych to opracowanie geodezyjno-kartograficzne. Jest sporządzana przez uprawnionego geodetę i służy jako załącznik do projektu budowlanego. Na mapie do celów projektowych architekt wrysowuje projektowane zagospodarowanie terenu działki objętej opracowaniem. Jak wygląda przygotowanie takiej mapy i czemu służy? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie informacje muszą się znaleźć na mapie do celów projektowych?

Mapę do celów projektowych sporządza się na bazie mapy zasadniczej, wpisanej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego uzupełnionej wynikami pomiarów terenowych. Treścią mapy do celów projektowych są takie elementy jak:

  • granice własności nieruchomości gruntowych;
  • dane dotyczące ukształtowania terenu, z podanymi rzędnymi wysokościowymi szczególnych punktów;
  • istniejące zagospodarowanie terenu, to jest usytuowanie zieleni wysokiej, ulic, budynków, i innych obiektów;
  • podziemne, naziemne i nadziemne uzbrojenie terenu, również z podanymi rzędnymi wysokościowymi charakterystycznych elementów uzbrojenia.
  • Inne elementy określone przez inwestora lub projektanta, włącznie z miarami liniowymi

Opracowanie mapy do celów projektowych polega na zaktualizowaniu stanu istniejącego, w zakresie powyższych treści, dla obszaru niezbędnego do sporządzenia dokumentacji projektowej. Do niedawna ten obszar był zdefiniowany jako teren inwestycji, oraz pas o szerokości co najmniej 30 metrów wokół. Obecnie ta zasada jest już nieobowiązująca. Geodeta z Biura Usług Geodezyjnych Geomarko, posiadający uprawnienia zawodowe w zakresie wymaganym przepisami, pobiera mapę zasadniczą z zasobu, którym dysponuje odpowiednie dla lokalizacji działki starostwo powiatowe, i dokonuje aktualizacji, czyli doprowadza do zgodności z sytuacją terenową.

W jaki sposób geodeta dokonuje aktualizacji mapy zasadniczej?

Czas, który jest potrzebny na wykonanie mapy do celów projektowych, zależy od wielkości terenu inwestycji, oraz stopnia skomplikowania obiektów budowlanych. Aby dokonać aktualizacji, uprawniony geodeta musi najpierw zgłosić zamiar przeprowadzenia prac geodezyjnych w terenie, w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po pobraniu materiałów z Ośrodka, czyli mapy zasadniczej, konieczne jest dokonanie pomiarów geodezyjnych w terenie. Po przygotowaniu w oparciu o pomiary aktualizacyjne operatu pomiarowego, geodeta przedkłada go w Ośrodku, gdzie zostają one wprowadzone do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Po pozytywnej weryfikacji operatu przez właściwy terytorialnie  Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej geodeta sporządza mapę i podpisuję ją własnoręcznie. Takie mapy zostają przekazane inwestorowi, w celu wykonania na nich projektu zagospodarowania terenu.

Bardzo istotnym elementem mapy są granice działki, na której planowana jest inwestycja a konkretnie dokładność położenia punktów granicznych. Jeśli jest ona niewystarczająca to w przypadku zamierzenia budowlanego usytuowania budynków w odległości mniejszej lub równej 4 m. od granicy równocześnie z wykonaniem mapy do celów projektowych należy wykonać określenie  położenia tych punktów w drodze pomiaru. Podnosi to koszt wykonania mapy, ale zabezpiecza inwestora w przyszłości przed ewentualnymi roszczeniami sąsiadów, co może być w konsekwencji dużo bardziej kosztowne. Dotyczy to również innych obiektów budowlanych, które planuje się usytuować w odległości mniejszej rób równej 3 m.

Czynności geodety związane z pomiarami w trakcie budowy opisane są w rozdziale szóstym  Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18. sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. 2020 poz. 1429).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz