Artykuł sponsorowany

Co to jest fumigacja i kiedy się ją stosuje?

Co to jest fumigacja i kiedy się ją stosuje?

Eliminowanie szkodników to nie tylko zwalczanie komarów, os, szerszeni czy karaluchów lub szczurów. Pojęcie odnosi się także do specjalnych okoliczności, na przykład takich, jak eksport towarów w drewnianych opakowaniach – te wymagają starannego oczyszczenia ze wszelkich owadów. Proces ten nazywany jest fumigacją.

Na czym polega proces fumigacji?

Fumigacja jest czwartym obok słynnej trójki – dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji – procesem, którego celem jest eksterminowanie szkodliwych organizmów żywych. Odnosi się on do szkodników, które drążą kanaliki w drewnianym materiale i zagnieżdżają się w nich, a następnie są przenoszone wraz z ładunkiem do innych rejonów kontynentu lub świata.

Czemu należy się ich pozbyć? Owady są jednym z najczęstszych nośników chorób, dlatego ochrona epidemiologiczna w transporcie europejskim i światowym ma bardzo duże znaczenie. Proces fumigacji drewnianych części opakowań jest narzucony ogólnymi przepisami importowo-eksportowymi, a oczyszczone tą metodą opakowania oznaczane są zgodne z wymogami IPPC.

Fumigacja to zarówno suszenie drewna w temperaturze 56°C przez 30 minut, jak i jego odkażanie tzw. gazem ciężkim, czyli związkiem, który po uwolnieniu nie unosi się w powietrzu, lecz opada ku podłożu. Gaz ten przenika przez wszystkie szczeliny drewna i zabija znajdujące się w nich szkodniki. Firma Zabij Szkodnika. Ł. Tylec do takiego odkażania opakowań wykorzystuje fosforowodór, który jest gazem otrzymywanym z fosforku glinu.

Zaletą fosforowodoru jest całkowita neutralność dla opakowań – po przeprowadzeniu fumigacji nie pozostawia żadnego zapachu ani śladu chemicznego w materiale i nie wpływa na przechowywane w opakowaniu produkty.

Kiedy zalecana jest fumigacja?

Proces odkażania drewnianych opakowań przeprowadza się zarówno na potrzeby transportu międzynarodowego, jak i w celu przygotowania opakowań do przechowywania różnych produktów konsumpcyjnych. Szczególnie ważne jest takie odkażanie w rolnictwie, w magazynach zbożowych i innych, w których przechowuje się ziarno lub pozostałe płody rolne. Wielokrotne wykorzystywanie tych samych skrzyń drewnianych do magazynowania sprawia, że są one szczególnie podatne na ataki szkodników. W takich warunkach konieczne jest okresowe oczyszczanie skrzyń, palet, pudeł, boksów z drewnianymi przegrodami i podłogą oraz innych tego typu miejsc.

W warunkach transportu międzynarodowego fumigowanie drewna jest podstawowym warunkiem przejścia przez odprawę celną i dopuszczenia do transportu. W krajach spoza Unii Europejskiej stosowany jest standard ISPM 15, który opisuje sposób obróbki opakowań drewnianych, gwarantujący likwidację wszystkich potencjalnie szkodliwych organizmów. Fumigacja ma na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się szkodników kwarantannowych w obrocie międzynarodowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, fumigacji muszą być poddawane platformy załadunkowe, nadstawki do palet płaskich, palety i palety skrzyniowe, a także wykorzystywane do podpierania lub zabezpieczania towaru drewno sztauerskie. Oczyszczania nie wymagają natomiast opakowania z materiałów drewnopochodnych, które wykonuje się metodą prasowania pod ciśnieniem, z dodatkiem klejów syntetycznych.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz