Materiał Partnera

Co to jest frezowanie CNC?

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to jedna z metod obróbki ubytkowej, zwanej obróbką skrawaniem. Metoda ta pozwala na kształtowanie płaszczyzn, kieszeni, rowków i stempli, a dzięki komputerowo sterowanym maszynom, można osiągnąć ogromną precyzję i powtarzalność wytwarzanych elementów. Jest to bardzo ważne przede wszystkich w przemyśle lotniczym, samochodowym, maszynowym oraz elektrotechnicznym.

Maszyny wykorzystywane do obróbki CNC

Uznaje się, że frezarki CNC to jedne z najbardziej nowoczesnych urządzeń tego typu. Zazwyczaj dzielimy je na maszyny pionowe, oraz poziome, a także trzy-, cztero- i pięcioosiowe. Jak przyznaje specjalista firmy Tech-Project z Radomia, zajmującej się m.in. frezowaniem CNC, są one dodatkowo wyposażone w podzespoły takie jak podzielnice, przyrządy mocujące, sondy pomiarowe oraz układy wysokiego ciśnienia, które dodatkowo poszerzają możliwości produkcyjne maszyn.

Etapy frezowanie CNC

Każdy proces produkcyjny realizowany na maszynach CNC, rozpoczyna się od stworzenia na komputerze projektu, w którego skład wchodzą:

  1. Plan przebiegu procesu (Flow Chart)
  2. Plan kontroli procesu (PQP)
  3. Karty operacyjne, z dokładnym opisem każdej operacji obróbczej
  4. Program sterujący – najczęściej generowany w systemach CAD/CAM poprzez postprocesory

Należy zwrócić uwagę szczególnie na pierwszą i drugą  część procesu, gdyż bez przemyślanego planowania, nie byłaby możliwa efektywna ekonomicznie i jakościowo obróbka.

Zastosowanie frezowania CNC

Zarówno frezowanie, jak i inne metody obróbki skrawaniem wykonywane na obrabiarkach CNC, mają zastosowanie w wielu branżach. Jednymi z głównych są jednak przemysł lotniczy i motoryzacyjny, gdzie oczekuje się precyzji, powtarzalności, a także szybkości pozyskiwania elementów. Nie są to jednak jedyne sektory, bowiem maszyny CNC stosuje się także dla celów mniejszych przedsiębiorstw z innych branż tj. produkcja elementów maszyn przemysłowych, czy elementów obudów urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych, potrzebujących specyficznych i bardzo precyzyjnie wykonanych elementów, często zaledwie w kilku egzemplarzach.

Frezowanie CNC to metoda niezawodna i sprawdzona, której rozwój w ostatnich dziesięcioleciach nikogo nie zaskakuje. Współcześnie wygrywa bowiem uniwersalność, szybkość realizacji i wysoka powtarzalność, a elementy te trudno byłoby uzyskać bez komputerowo sterowanych maszyn.

Opracowanie:
Radom, Inwestycyjna 4
tel. 48 386 68 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz