Artykuł sponsorowany

Co to jest chiptuning i jakie zapewnia efekty?

Co to jest chiptuning i jakie zapewnia efekty?

Tuning znany jest od dziesięcioleci jako sposób na „podrasowanie” samochodu. Chodzi o zamianę standardowego, seryjnego modelu auta w pojazd o designerskim wyglądzie i lepszych parametrach jazdy. Obecnie proces ten zaczął uwzględniać również elektronikę. A to dzięki niej możliwe jest poprawienie wydajności pracy silnika.

Elektroniczne poprawianie parametrów jednostki napędowej

Pojęcie chiptuningu gości w polskich realiach już od wielu lat. Odnosi się do ingerowania w możliwości pojazdu przez zmianę ustawień oprogramowania, które steruje pracą silnika. Takie modyfikacje nie są możliwe w każdym samochodzie, bowiem do ich przeprowadzenia niezbędny jest chip, czyli układ elektroniczny, który odpowiada za wszystkie czynności jednostki napędowej. Starsze samochody, produkowane wiele lat temu, ale wciąż jeszcze spotykane na drogach, nie mają komputera pokładowego. W nich dokonywanie takich zmian jest możliwe jedynie w wąskim zakresie, poprzez mechaniczną regulację.

Chiptuning, czyli elektroniczne zwiększanie wydajności silnika wykonuje się jedynie w pojazdach, w których zamontowano turbodoładowanie. Takie silniki są obecnie na wyposażeniu większości samochodów osobowych. W starszych modelach profesjonalne warsztaty mogą zamontować turbosprężarkę.

Usługa poprawiania wydajności silnika przez zmianę ustawień jego parametrów wymaga fachowej wiedzy technicznej i kompleksowego sprawdzenia pojazdu, włącznie z testami na hamownie. To gwarancja pozytywnego efektu. Dlatego przed wyborem warsztatu warto sprawdzić, w jakim zakresie przeprowadzane są zmiany oraz jakie możliwości techniczne ma firma usługowa.

Cel chiptuningu i przewidywane efekty

Podstawowym celem wykonywania chiptuningu jest wydobycie z silnika maksimum jego możliwości. Obowiązująca obecnie tendencja do zmniejszania przez producentów parametrów jednostek napędowych to efekt zaostrzenia przepisów dotyczących emisji spalin. Aby samochody przechodziły testy, koncerny na wszelki wypadek ograniczają możliwości jednostek napędowych. To zjawisko jest określane jako downsizing, czyli tendencja do systematycznego zmniejszania silników w samochodach tej samej klasy. Przy stałym wzroście masy produkowanych nowych modeli aut, przyczynia się ono do dalszego ograniczania ich możliwości.

Wyższa masa samochodu i jego mniejszy silnik sprawiają, że kierowca, który inwestuje w pojazd z najwyższej półki nie może w pełni cieszyć się jego atutami. Chiptuning pozwala „wyciągnąć” z silnika więcej mocy, dzięki czemu poprawia się też dynamika i komfort jazdy.

Zmianę ustawień parametrów silnika przeprowadza dziś wiele firm, wśród których znajduje się też warsztat samochodowy Helkris w Koninie. Dokonuje się tego poprzez wprowadzenie korekt do oprogramowania komputera pokładowego ECU, a konkretnie – zmianę danych w specjalnych tabelach (mapach). Poprawianie parametrów wymaga wiedzy i doświadczenia, bowiem bardzo łatwo można przesadzić i tym samym doprowadzić do uszkodzenia silnika. Dlatego też zadanie to nie powinno być wykonywane samodzielnie, a jedynie w wyspecjalizowanym warsztacie. Korzyści, jakie zapewnia chiptuning, to między innymi: szybsze wykonywanie manewrów wyprzedzania i omijania oraz łatwiejsze pokonywanie wzniesień, także samochodem z przyczepą.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz