Materiał Partnera

Co to jest AdBlue?

Co to jest AdBlue?

Wielbiciele nowoczesnych i ekologicznych technologii z pewnością słyszeli o płynie AdBlue. Jednak o jego fantastycznych właściwościach powinni się dowiedzieć wszyscy użytkownicy „czterech kółek”. Ten innowacyjny roztwór redukuje wytwarzanie szkodliwych związków podczas jazdy samochodem. Jednak wciąż niewiele osób wie, w jaki sposób go przechowywać i czy jest to problematyczne. Czas rozwiać wątpliwości.

AdBlue – na czym polega jego działanie?

AdBlue to wodny roztwór mocznika, osiągający stężenie 32,5%. Ta substancja jest niezbędna do właściwego działania układu selektywnej redukcji katalitycznej, którego zadaniem jest oczyszczanie spalin silników wysokoprężnych ze szkodliwych tlenków azotu. Obecnie katalizatory SCR stanowią najpopularniejszą technologię ograniczającą emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Taki roztwór jest obojętny dla środowiska.

Jak tłumaczy ekspert z firmy FHU MiM Mariusz Mańkowski: Działanie płynu bazuje na podstawowych reakcjach chemicznych. Pod wpływem wysokiej temperatury, mocznik uwalnia amoniak. Ten z kolei wchodzi w reakcję chemiczną z tlenkami azotu. W efekcie, szkodliwe związki zmieniają się w parę wodną i lotny azot.

Dlaczego warto stosować płyn AdBlue?

Producenci silników diesla w ostatnich latach musieli podporządkować się rygorystycznej normie Euro 6, nakładającej spore ograniczenia dla producentów z branży motoryzacyjnej. W tym celu zaczęli montować w swoich produktach wtrysk AdBlue. Tym samym, ich silniki pozytywnie przechodziły testy emisji szkodliwych związków do atmosfery. To tylko ilustruje, jak istotną rolę odgrywa dziś „magiczny płyn” w branży motoryzacyjnej. AdBlue służy więc przede wszystkim redukcji emisji spalin, przyczyniając do ochrony środowiska naturalnego.

Gdzie wlewać AdBlue?

Płyn gromadzi się go w specjalnym zbiorniku na AdBlue.  W żadnym wypadku nie można przechowywać go na przykład w zużytym przez inną substancję pojemniku lub w zwykłym pudełku plastikowym.

Aby roztwór zachował pożądane parametry, trzeba go składować w szczelnie zamkniętym zbiorniku, który nie będzie miał kontaktu z temperaturą niższą niż -6°C i wyższą niż +25°C. Taki pojemnik może mieć pojemność od 200 litrów do prawie 13 tysięcy litrów. Duża pojemność sprawdza się w kontekście zakupów hurtowych, ponieważ przy większym zamówieniu cena płynu AdBlue może wynosić zaledwie 3,50 zł za litr.

Wodny roztwór mocznika krystalizuje się w temperaturze ok. -11°C. Aby tak się stało, we wnętrzach zbiorników instaluje się często specjalne grzałki, które rozmrażają zawartość.

Jaki zbiornik warto zakupić?

Przy wyborze zbiornika najważniejsze jest to, by produkt dawał gwarancję zachowania czystości i jakości przechowywanego płynu. Tylko w ten sposób zachowasz pożądane parametry chemiczne roztworu. Do grupy najbardziej rekomendowanych zbiorników na AdBlue wchodzą artykuły marki Kingspan Titan, które spełniają restrykcyjne wymagania dotyczące przechowywania preparatu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz