Co robić, jeżeli dziecko rodzi się z zespołem Downa?

Co robić, jeżeli dziecko rodzi się z zespołem Downa?

Wychowanie dziecka z zespołem Downa jest wyzwaniem. Oswajanie się z chorobą potomka może trwać bardzo długo. Wszelkiego rodzaju wsparcie jest niezwykle ważne. Sprawdź, gdzie można zgłosić się po pomoc. Przeczytaj, co jest istotne we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka z zespołem Downa. Dowiedz się, jak rodzice reagują na informację o chorobie.

Jaka jest najczęstsza reakcja rodzica?

Najpierw jest kryzys emocjonalny oraz szok. Należy ułożyć życie na nowo. Rodzice marzą o wyleczeniu dziecka  i pokonaniu stygmatu. Pierwsze lata życia  dziecka z zespołem downa są najbardziej intensywne. Niesamowitemu zaangażowaniu często towarzyszy rozpacz, smutek, żal oraz bezsilność.  W tym trudnym okresie bardzo ważne jest wsparcie bliskich.  Z czasem, w większości przypadków, zaczyna się akceptować sytuację. Miłość do dziecka rośnie.

Ważne, aby szukać pozytywów i walczyć o normalne życie. Pomoc psychologa może okazać się nieoceniona. Należy zadbać także o swoje zdrowie psychiczne.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Informacja o wadzie genetycznej dziecka to zawsze duży cios dla rodziców. Istnieją jednak różne formy wsparcia, z których można skorzystać. Od lat działa Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej kochani”.  Pod telefonem dyżurują rodzice dzieci z zespołem Downa, którzy chętnie odpowiadają na wszelkie pytania. 

Na stronie stowarzyszenia są dostępne informacje, gdzie można zwrócić się o pomoc w swojej okolicy. Wsparcie osób z podobnymi doświadczeniami jest bardzo ważne. Pogodzić się z wadą genetyczną dziecka nie jest prosto – zawsze jest wiele pytań, wątpliwości. Warto zadawać pytania i dowiadywać się, jak wygląda wychowywanie dziecka z zespołem Downa – przeczytaj, czym jest zespół Downa.

Pomocne w oswojeniu zespołu Downa jest spotkanie z rodzicami innego, starszego dziecka z tą samą diagnozą. Matki optymistycznie nastawione do prognoz rozwojowych często same szukają takich kontaktów – pragną zobaczyć, jak takie dziecko się rozwija, na jakie wyzwania trzeba się przygotować.

Wczesne wspomaganie dziecka z zespołem Downa

Wczesne wspomaganie dziecka jest kluczowe – to ono zadecyduje o przyszłym komforcie życia i rozwoju osoby z tą wadą genetyczną. Najważniejsza jest systematyczność, czyli regularne powtarzanie czynności. Dzięki temu dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. 

Pamiętaj, że bliskość i dotyk ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju fizycznego i psychicznego – oprócz przytulania możesz także masować dziecko. Obserwuj, czy dziecko rozluźnia się w odpowiedzi na twój dotyk, czy odwraca głowę – ważne, aby nie robić nic na siłę. Miłość, czułość oraz troska są niezbędne.

Dziecko musi być otoczone gronem profesjonalistów. Niezbędna będzie pomoc lekarzy. Do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej trzeba złożyć specjalny wniosek. Powołany zostanie zespół specjalistów, który przygotuje indywidualny program dla dziecka i będzie go realizować.

Państwo opłaca od czterech do ośmiu godzin takich zajęć – to nie jest wystarczająca pomoc. Wspomaganie rozwoju, aby dało efekty, musi być intensywne. Dodatkowego wsparcia można szukać w fundacjach oraz organizacjach pozarządowych. 

Dieta to podstawa prawidłowego rozwoju. Pomocne będą także suplementy diety – na przykład takie, które wspomagają pamięć. Najlepiej jest skonsultować się z dietetykiem, który opracuje odpowiednią dietę. Dziecku należy dostarczyć wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz