Artykuł sponsorowany

Co powinniśmy wiedzieć o jaskrze?

Co powinniśmy wiedzieć o jaskrze?

Wedle najnowszych szacunków, jaskra jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu i zarazem najgroźniejszą. Dotyka głównie osób po 50tym roku życia i nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zmian przez nią wywołanych nie da się cofnąć, można natomiast zahamować jej postęp, pod warunkiem, że będziemy systematycznie spełniać lekarskie zalecenia.

Jaskra jest określeniem schorzenia, polegającego na występowaniu zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co prowadzi w konsekwencji do postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zmiany w oku następują stopniowo przez wiele miesięcy, dlatego osoba chorująca może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Do odwiedzenia lekarza skłania pacjentów dopiero wyraźnie obniżona ostrość wzroku, jednak, jako że objaw ten towarzyszy zaawansowanemu stadium choroby, uszkodzenia są bardzo duże i nieodwracalne.

Atak jaskry

O ostrym ataku jaskry mówimy w sytuacji, gdy nagle dochodzi do zamknięcia kąta przesączania, czyli struktury, przez którą odpływa z gałki ocznej ciecz wodnista. W wyniku tego procesu następuje nagły wzrost ciśnienia w oku, objawiający się silnym bólem oka oraz głowy, nudnościami i wymiotami. W takim wypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza; ciśnienie w oku bowiem rośnie bardzo szybko, co może prowadzić do zaniku nerwu wzorkowego i utraty wzroku. Zamykanie kąta przesączania może także następować okresowo, powodując bóle głowy czy przymglone widzenie. Nie czekajmy, aż choroba się rozwinie i konsultujmy wszelkie obserwowane oraz nietypowe objawy.

Cenionym specjalistą w zakresie chorób oczu jest lekarz medycyny Mirosław Wiliński. Nie tylko zdiagnozuje on jaskrę, lecz również podejmie się jej leczenia wedle najnowszych osiągnięć medycyny. Pacjenci zwracają również uwagę na profesjonalizm oraz pełne empatii podejście do klientów.   

Leczenie

Jaskra to choroba trudno poddająca się leczeniu, gdyż nie da się odwrócić jej skutków ani odtworzyć zniszczonych przez chorobę włókien nerwowych. Leczenie zatem ma na celu zahamowanie jej rozwoju oraz zachowanie przez chorego użytecznej ostrości wzroku.

Podstawowym lekiem w leczeniu jaskry są specjalistyczne krople, które trzeba systematycznie przyjmować 1-2 razy na dobę. Nawet jednorazowe pominięcie dawki prowadzi do dużych wahań ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego podstawą leczenia jest ścisła współpraca lekarza z pacjentem.

Chorując na jaskrę nie możemy także zapominać o częstych wizytach kontrolnych, które powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. Badania mają na celu ocenę postępu choroby oraz skuteczności działania przyjmowanych leków. Jest to niezmierne ważne, bowiem leki przeciwjaskrowe z czasem przestają być skuteczne i powstaje konieczność modyfikacji terapii.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz