Artykuł sponsorowany

Co powinniśmy wiedzieć o ciągnikach rolniczych?

Co powinniśmy wiedzieć o ciągnikach rolniczych?

Popularnie zwane traktorami, nieodłącznie wpisują się w krajobraz wiejski. Ciągniki rolnicze – bo o nich mowa – stanowią element przyciągający wzrok nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, zaintrygowanych pojazdem. Czym się jednak wyróżnia ten sprzęt rolniczy? Jaka jest jego historia? Przyjrzyjmy się bliżej tej maszynie.

Czym jest ciągnik rolniczy?

Ciągnik rolniczy jest pojazdem mechanicznym, którego głównym lub wyłącznym przeznaczeniem są cele rolnicze. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd ten został dopuszczony do używania na drogach publicznych, czy może poruszać się jedynie po polu i podwórzu jego właściciela. Potocznie ciągniki rolnicze określa się mianem traktorów – to jednak niejedyna inna nazwa tej maszyny. W czasie zaborów oraz okresie międzywojennym stosowało się także takich określeń, jak czołg lub ciągówka.

Ściślej ciągnik rolniczy definiowany jest w Prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z tą ustawą, jest to pojazd silnikowy, który został skonstruowany w celu wykorzystywania do prac ogrodniczych, leśnych lub rolnych. Może być on również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do wykonywania prac ziemnych. Bez względu na to, czy poruszamy się z przyczepą, czy bez niej, maksymalna prędkość traktora w ruchu ulicznym nie może przekraczać 40 km/h, jeśli jednak w przyczepie przewożeni są robotnicy – zaledwie 20 km/h.

Zanim w połowie XIX przyjęły się parowe maszyny pociągowe, prace rolnicze wymagały współpracy człowieka i zwierząt. To właśnie konie, woły czy osły ciągnęły maszyny, służąc jako zwierzęta pociągowe. Pierwszy ciągnik na świecie, posiadający napęd spalinowy pochodzi z roku 1892 – skonstruował go Amerykanin John Froehlich. Z kolei pierwszy polski ciągnik o napędzie spalinowym, zwany ówcześnie ciągówką, został wyprodukowany w fabryce Ursus w roku 1922.

Jakie rodzaje ciągników rolniczych wyróżniamy?

Ciągniki rolnicze podzielić można ze względu na układ jezdny. Wyróżnić możemy wówczas cztery typy ciągników. Pierwszy z nich stanowią ciągniki kołowe ze stałym napędem tylnej osi 2 WD, drugi typ to ciągniki kołowe ze stałym napędem na obie osie, czyli tzw. 4WD. Istnieją także ciągniki gąsienicowe – w tego typu pojazdach układ jezdny stanowią gąsienice. Stosowane są one do najcięższych prac. Ostatni typ to ciągniki półgąsienicowe – zbudowane jak pojazdy kołowe, ale wyposażone w dwa lub cztery gąsienicowe wózki. Jest to typ pośredni, łączący zalety zarówno ciągników kołowych, jak i gąsienicowych.

Gdzie można kupić ciągniki rolnicze?

Ciągniki, podobnie jak inne maszyny rolnicze, najlepiej kupować bezpośrednio u dystrybutora. Sprzęt z drugiej ręki może mieć ukryte wady, o których istnieniu nasz sprzedawca może nawet nie być świadom. Wybierając profesjonalne przedsiębiorstwo, handlujące maszynami rolniczymi – jak istniejąca od 1992 roku firma MEGA Technika Rolnicza – mamy pewność, że dostarczone nam maszyny rolnicze z pewnością spełnią pokładane w nich nadzieje. Przedsiębiorstwo to zatrudnia wykwalifikowany personel, który udziela fachowych porad w zakresie doboru maszyn, posiada też przeszkolony serwis, który specjalizuje się w naprawach gwarancyjnych i pogwarancyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz