Materiał Partnera

Co powinniśmy wiedzieć na temat gięcia blach CNC?

Co powinniśmy wiedzieć na temat gięcia blach CNC?

Obróbka metali to dziedzina, która bardzo przydatna jest w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ to właśnie z blach często powstają różnego rodzaju konstrukcje takie jak pokrycia dachowe czy chociażby elementy maszyn i urządzeń. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów obróbki metali jest tak zwane gięcie blach CNC, a my postaramy się przybliżyć jego charakterystykę.

Czym jest gięcie blach CNC?

Przede wszystkim, aby odpowiedzieć na to pytanie musimy wpierw przybliżyć nieco charakterystykę obróbki cnc. Otóż sama nazwa CNC (Computerized Numerical Control) przy jakiejkolwiek obróbce metali oznacza po prostu, że cały ten proces jest wykonywany przy użyciu maszyn sterowanych komputerowo. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku gięcia blach, gdzie w metodzie cnc najczęściej stosowanym urządzeniem jest hydrauliczna prasa krawędziowa. Zastosowanie tego urządzenia pozwala nam na trwałe odgięcie, prostowanie a także profilowanie określonej części blachy nie naruszając przy tym reszty jej konstrukcji. Nie należy zapominać również o tym, że proces gięcia blach metodą CNC możemy podzielić na trzy etapy, a są to:

  • Projektowanie komputerowe
  • Przetwarzanie projektu
  • Wykonanie projektu.

Gdzie znajduje zastosowanie proces gięcia blach CNC?

Jeśli chodzi o blachy, które wytwarzane są podczas procesu ich gięcia metodą CNC, to znajdują one zastosowanie na przykład w przemyśle budowlanym (lub dekarskim) jako pokrycia dachowe w postaci blachodachówki czy też blachy trapezowej, a oprócz tego tworzy się z nich również rynny, rury i parapety. Blacha wyginana metodą CNC może również posłużyć jako materiał konstrukcyjny do budowania wiat przystankowych czy garaży. Jeśli zaś chodzi o zakłady przemysłowe to i tam możemy znaleźć elementy wykonywane z giętych blach, czyli na przykład elementy karoserii samochodowej (przy produkcji samochodów), różnego rodzaju pojemniki, a także elementy urządzeń elektronicznych.

Dlaczego warto stosować metodę CNC przy gięciu blach?

Skomputeryzowany proces gięcia blach metodą CNC posiada wiele zalet, wśród których wyróżnić niewątpliwie możemy:

  • Wysoka precyzja, jakość i powtarzalność całego procesu.
  • Wydajność (można wytworzyć w krótkim czasie ogromną ilość takich samych komponentów).
  • Oszczędność czasu (Dzięki temu, że proces jest skomputeryzowany to nie musimy tracić czasu na ciągłe dostrajanie maszyny).

Kto może nam pomóc przy gięciu blach metodą CNC?

Jeśli chodzi o wytwarzanie materiałów metalowych przy pomocy gięcia blach metodą CNC, to idealnym wyborem w tym przypadku wydaje się być firma Biga-Stal, której pracownicy w bardzo solidny sposób wygną dla nas blachy przy pomocy wysokiej jakości hydraulicznej prasy krawędziowej CNC.
Opracowanie:
Rudawa, Legionów Polskich 27
tel. 12 283 87 64
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz