Artykuł sponsorowany

Co powinnaś wiedzieć o pierwszej wizycie u ginekologa?

Co powinnaś wiedzieć o pierwszej wizycie u ginekologa?

Wizyty u ginekologa powinny być dla każdej kobiety regularnie powtarzającą się normom, jednak z badań wynika, że w wielu przypadkach tak nie jest. Dużo pań rzadko odwiedza gabinet ginekologa, a aż około 18 % młodych kobiet jeszcze nigdy w nim nie była. Czy naprawdę jest czego się obawiać? Co należy wiedzieć o pierwszej wizycie u ginekologa? Dowiedz się w poniższym artykule.

Pierwsza wizyta u ginekologa — kiedy pójść?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna wypaść w trakcie okresu dojrzewania, czyli najlepiej między 12. a 15. rokiem życia. Z badań wynika, że w Polsce zazwyczaj dzieje się to między 16. a 19, ale warto mieć na względzie, że lekarze zalecają, aby nie odkładać tego na później niż po ukończeniu 18 lat. Zdarzają się też sytuacje, w których bezwzględnie należy odwiedzić ginekologa, a należy do nich:

  • nie wystąpienie miesiączki do 16 roku życia;
  • nieregularne plamienia;
  • wyjątkowo bolesne, a także obfite krwawienia menstruacyjne;
  • problematyczna cera;
  • silne bóle brzucha;
  • stany zapalne lub dyskomfort w okolicach narządów rozrodczych;
  • inne, niewymienione symptomy budzące niepokój pacjentki.

Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa nierzadko budzi obawy oraz mnóstwo emocji ze względu na fakt, iż ma ona dotyczyć zarówno rozmów wiążących się z intymnymi tematami, jak i badań narządów płciowych. Dobrze jest więc, aby przed taką wizytą porozmawiać z bliską sobie kobietą np. matką, która objaśni, czego można się spodziewać na takiej wizycie i doda otuchy. Bardzo istotną sprawą jest także, aby poinformować lekarza o fakcie, że jest to pierwsza wizyta ginekologiczna, a także by nie obawiać się mówić mu o swoich odczuciach i obawach. Wtedy specjalista będzie miał na względzie ewentualne blokady psychiczne pacjentki i odpowiednio poprowadzi rozmowę oraz badanie.

Podczas pierwszej wizyty powinny paść pytania zarówno o powód wizyty, jak i dotychczas przebyte operacje, ciężkie lub przewlekłe choroby oraz nowotwory. W przypadku poinformowania lekarza o tym, że pacjentka nie podjęła jeszcze współżycia, ginekolog może także zaproponować wykonanie badania USB brzucha oraz sprawdzenie stanu piersi. Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest także wybranie odpowiedniego specjalisty takiego jak lek. med. Andrzej Letachowicz ze Specjalistycznego Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego Gaja z Krapkowic, który zebrał już mnóstwo dobrych opinii od zadowolonych pacjentek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz