Artykuł sponsorowany

Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?

Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?

Opracowania geodezyjno-kartograficzne do celów projektowych obejmują przygotowanie dokumentacji geodezyjnej, niezbędnej do wykonania projektu budowlanego. Wśród niej są mapy do celów projektowych, czyli rzecz niezbędna do zrealizowania każdej inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę. Mapy te są opracowaniem powstałym na bazie mapy zasadniczej, a jej treść musi zawierać dodatkowe elementy. Co powinna zawierać mapa do celów projektowych?

Co to jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych stanowi przykład opracowania kartograficznego, zawierającego tak naprawdę w sobie mapę sytuacyjną i wysokościową. Dopiero na jej podstawie możliwe jest wykonanie profesjonalnego projektu budowlanego. Sposób jej wykonania reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Mapa do celów projektowych opracowywana jest przez pracownika biura geodezyjnego, w trzech następujących etapach:

  • aktualizacja treści mapy zasadniczej, wprowadzenie dodatkowych elementów, np. granic klas gruntów czy klas gleb,
  • sporządzenie ostatecznej kopii mapy zasadniczej,
  • przeniesienie treści mapy zasadniczej do tworzonej mapy dla celów projektowych.

Ostatnim etapem jest skierowanie gotowej mapy do miejscowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w celu uzyskania zatwierdzenia jej treści. Czas oczekiwania na przygotowanie mapy może wynosić do kilku tygodni. Standardowo inwestor powinien zamówić przynajmniej trzy kopie mapy do celów projektowych. To absolutne minimum.

Co zawiera mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych, obok  mapy do celów opiniodawczych i mapy do celów prawnych, a także mapy sytuacyjno-wysokościowej, jest jednym z ważniejszych typów map. Oprócz treści mapy zasadniczej zawiera także inne elementy. Przede wszystkim opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały one ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Oprócz tego mapy powinny zawierać usytuowanie zieleni wysokiej, ze wskazaniem pomników przyrody oraz usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy. Pod względem zakresu mapa do celów projektowych powinna uwzględniać wszystko, co znajduje się w obszarze przynajmniej 30 metrów od terenu planowanej inwestycji budowlanej. Jeśli konieczne jest wytyczenie strefy ochronnej przy budowie, na mapie do celów projektowych nanosi się ten obszar.

Należy pamiętać, iż treść map przygotowanych przez geodetę często aktualna jedynie przez określony czas. Dotyczy to również mapy do  celów projektowych. Jej ważność jest nieprzewidywalna i ogranicza się do momentu wystąpienia zmian na obszarze, który uwzględnia. Aktualność mapy do celów projektowych jest zatem niezależna od daty przygotowania, a zależy od zmienności stanu faktycznego, zawartego na tym dokumencie.

Opracowanie:
Suwałki, Siedlecka 10
tel. 605 997 614
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz