Materiał Partnera

Co powinieneś wiedzieć o pompie ciepła i jej instalacji?

Co powinieneś wiedzieć o pompie ciepła i jej instalacji?

Rosnące ceny na rynku sprzyjają poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań grzewczych. Bez wątpienia interesującym sposobem ogrzewania jest wykorzystanie pompy ciepła, która może ogrzewać nasz dom wykorzystując naturalne źródło energii, które możemy pobierać z ziemi, wody i słońca. Na czym więc polega działanie pompy ciepła? Na jaką się zdecydować? Jakie są jej możliwości?

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

Dzięki pompie cieplnej mamy możliwość podnieść temperaturę uzyskaną z energii słonecznej. Pompa gromadzi niską temperaturę i przekazuje ją do systemu grzewczego o wyższej temperaturze. Jak to działa? Głównie elementy pompy to parownik, skraplacz, płyn chłodniczy i sprężarka. Parowacz przejmuje energię słoneczną, po czym zostaje ona odprowadza, a następnie sprężana, co powoduje wzrost ciśnienia, w konsekwencji wzrasta więc również temperatura gazu, która jest przekazywana do naszej instalacji grzewczej. Dzięki użyciu rozdzielaczy modułowych do dolnego źródła pomp ciepła połączymy wszystkie pętle dolnego źródła w jeden obieg z możliwością odcięcia poszczególnych pętli, np. w razie awarii. Uzyskane ciepło jest równomiernie rozprowadzane do poszczególnych obiektów grzewczych za pomocą rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego. Rozdzielacze łączą w jeden system obwody dolnego źródła pomp ciepła i różne obwody grzewcze. Zapewne dla niektórych ciekawostką jest fakt, że poza ogrzewaniem budynku zimą, pompa ciepła może także pełnić funkcję klimatyzatora i ochładzać powietrze w domu latem. Oczywiście nadal zapewniając nam ciepłą wodę. Jest to możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu powietrze – woda, które jest wyposażone dodatkowo w wbudowany zasobnik.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Mimo, że jednorazowy zakup pompy wydaje się drogi, to w bardzo szybkim czasie się nam ten koszt zwróci, gdyż korzystanie z pompy ciepła pozwoli zaoszczędzić aż o połowę nasze rachunki związane z ogrzewaniem czy z użytkowaniem ciepłej wody. Dzieje się tak, dlatego, że wszystkie systemy grzewcze, które do pracy nie potrzebują wysokiej temperatury, są bardzo efektywne, mimo bardzo niskich kosztów eksploatacji. Aby dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła dostosowany do wielkości naszego domu, warunków użytkowania najlepiej skontaktować się producentem pomp ciepła. Natomiast rozdzielacze pomogą Państwu dobrać specjalistami z Techniprot Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy, którzy są producentami rozdzielaczy do ogrzewania.Pomogą oni Państwu wybrać odpowiedni rozdzielacz do pompy ciepła dostosowany do budynku i Państwa potrzeb.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz