Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć o liternictwie nagrobnym?

Co powinieneś wiedzieć o liternictwie nagrobnym?

Chcąc upamiętnić zmarłą osobę, korzystamy z usług zakładów kamieniarskich, które stworzą nagrobek na miarę naszych możliwości finansowych. Jego najważniejszym elementem jest, bez dwóch zdań, epitafium, umieszczane przez profesjonalistów na kilka różnych sposobów. Przy wyborze metody liternictwa należy mieć na uwadze, że jest to koszt jednorazowy, a litery będą widoczne na pomniku przez wiele lat. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, jakich efektów wizualnych możemy się spodziewać.

Jaka jest rola liternictwa nagrobnego?

Liternictwo nagrobne to usługi polegające na tworzeniu napisów na nagrobkach oraz poprawianiem już istniejących, które z różnych przyczyn wymagają odświeżenia. Prace montażowe przeprowadza się zarówno bezpośrednio w kamieniu, jak i w obrębie przytwierdzonej tablicy, bez konieczności jej ściągania. Napisy na pomniku zawierają podstawowe informacje o zmarłej osobie, a także krótkie sentencje o charakterze religijnym bądź świeckim, pozwalające na chwilową refleksję nad ludzką egzystencją. Na cmentarzach spotykamy zatem fragmenty modlitw bądź aforyzmy stanowiące odwołanie do uniwersalnych wartości humanistycznych.

Wybierając litery na nagrobek, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Inwestorzy stoją przed dylematem co do rodzaju czcionki oraz samego sposobu jej wykonania. Przy podjęciu decyzji trzeba również uwzględnić materiał, z jakiego został stworzony nagrobek. Jako że stylistyka musi pasować do fasonu pomnika, nie możemy zdawać się na przypadek i postawić na rozwiązania, które  będą współtworzyły harmonijną całość i będą adekwatne do naszej kieszeni.

Techniki liternictwa nagrobkowego

Profesjonaliści tacy jak Liternictwo Nagrobne Jarosław Derwisz wykonują epitafia wszystkimi dostępnymi metodami. Do najtańszych sposobów zalicza się tzw. piaskowanie, polegające w dużym  skrócie na formowaniu napisów przez automatyczne urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze. Taka technika cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względów finansowych. Daje ona również szeroki wybór czcionek oraz ozdób umieszczanych na różnych głębokości. Powstałe żłobienia wypełniane są często farbą w stonowanych kolorach, pasujących do charakteru miejsca.

Znacznie bardziej pracochłonne jest ręczne kucie napisów, które odznaczają się dużą trwałością i estetyką. Tradycyjna metoda ma jednak sporo ograniczeń, gdyż pozwala na wykorzystanie czcionek tylko o grubszych pokrojach. Podobnie jak w przypadku liter piaskowych, od nas samych zależy już, czy napisy lepiej wypełnić farbą, czy może pozostawić je bez obróbki. Coraz więcej osób, chcąc uzyskać ekskluzywny efekt, decyduje się na pokrycie liter warstwą prawdziwego złota.

Zwolennicy oryginalnych rozwiązań powinni zainteresować się napisami metalowymi, które łatwo poddać późniejszej renowacji. Zwykle wykonuje się je z mosiądzu, brązu, srebrzonego aluminium bądź stali nierdzewnej cenionej za swą dużą odporność na warunki atmosferyczne. Każda z liter wymaga osadzenia we właściwym miejscu wcześniej nawierconym przez kamieniarza. Aby uchronić je przed zerwaniem i kradzieżą, dla wzmocnienia efektu stosuje się również specjalistyczny klej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz