Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć o konserwacji windy?

Co powinieneś wiedzieć o konserwacji windy?

Nie da się ukryć, że windy należące do tzw. urządzeń transportu bliskiego wpływają znacząco na komfort mieszkańców i użytkowników danego obiektu. Dźwigi szybowe, zapewniając sprawne przemieszczanie się między piętrami, ze względu na intensywne eksploatowanie wymagają jednak regularnej konserwacji. Kontrola sprawności dźwigów wynika z przepisów prawa i ma istotne znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Zapraszamy do lektury.

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny windy?

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i polityki społecznej z dnia 29 października 2003 r. za sprawność windy odpowiada zarządca budynku. Tym samym, to właśnie on zapewnia mieszkańcom obiektu bezpieczne poruszanie się dźwigiem, który jest szczególnie użyteczny osobom starszym i niepełnosprawnym. Rzecz jasna, jego działania nie mają bezpośredniego charakteru. Chcąc zachować standardy, właściciel budynku musi zadbać o nawiązanie współpracy z konserwatorem sprawującym opiekę nad stanem technicznym urządzenia. Jeśli chodzi o przegląd windy, przepisy prawa nakładają obowiązek jego wykonywana przynajmniej   raz w miesiącu. Z kolei co pół roku dźwigi szybowe powinny przejść tzw. rewizję ogólną, a co rok  poddaje się je badaniu Urzędu Dozoru Technicznego. Wówczas to certyfikowani specjaliści z dużą dokładnością sprawdzają wszelkie elementy bezpieczeństwa windy i w razie wykrycia nieprawidłowości wskazują konkretne czynności, które muszą być wykonane do określonego terminu.

W przypadku dźwigów objętych gwarancją, zaleca się korzystanie z usług ich producentów lub montażystów. Zmiana realizatora prac przeglądowych może bowiem znacznie nadszarpnąć budżet przy pojawieniu się poważniejszych usterek. Gdy jednak wygasła już umowa gwarancyjna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć współpracę z inną firmą, która dzięki swemu doświadczeniu utrzyma urządzenia w jak najlepszej kondycji. Jednym z przedsiębiorstw godnych polecenia jest HD WINDY Dawid Domański z Zielonej Góry, gwarantujące kompleksową konserwację zarówno nowych, jak i wieloletnich dźwigów. Powyższy podmiot nie ogranicza się jednak do działań profilaktycznych, zajmuje się również montażem wind, platform, a także podnośników.

Dlaczego konserwacja windy jest tak istotna?

Przeprowadzona zgodnie z wytycznymi kontrola sprawności wind ma kluczowe znaczenie nie tylko z uwagi na komfort pasażerów. Zaniedbania mogą prowadzić bowiem do dużo groźniejszych sytuacji niż zatrzymanie się urządzenia w czasie jazdy. Regularne działania w zakresie konserwacji ograniczają zatem do minimum ryzyko pojawiania się usterek, pozwalając zachować standardy bezpieczeństwa. Przedłużając żywotność dźwigu, właściciele obiektu unikają też oczywiście dodatkowych kosztów związanych z naprawą niewykrytych w porę nieprawidłowości. 

Ze względu na wysoki stopień zaawansowania konstrukcji, profesjonalne firmy muszą drobiazgowo sprawdzić liczne elementy, a wiele z nich wymaga smarowania bądź wymiany po określonym czasie użytkowania. Konserwacja zwykle obejmuje kabinę, aparaturę sterową i rozdzielczą, zespół napędowy, ogranicznik prędkości, maszynownię dźwigu oraz jego szyb. Jak widać, w windzie naprawdę wiele rzeczy może źle funkcjonować, co tym bardziej powinno skłonić zarządców budynku do regularnych kontroli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz