Artykuł sponsorowany

Co oznacza zasiedzenie nieruchomości przez spadkobiercę?

Co oznacza zasiedzenie nieruchomości przez spadkobiercę?

Zasiedzenie jest pojęciem sprecyzowanym w przepisach. Dotyczy ono prawa spadkowego. Zasiedzenie następuje po wielu latach od samoistnego posiadania nieruchomości wchodzącej w skład spadku. To, jak długi ma być okres niezbędny do uznania zasiedzenia, zależy od tego, jakimi motywami kierował się spadkobierca. Co warto wiedzieć na temat zasiedzenia? Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym krótkim poradniku.

Wniosek o zasiedzenie – kiedy można go złożyć?

Wniosek o zasiedzenie składa sam spadkobierca. Taki wniosek składa się w trakcie postępowania o dział spadku. Najlepiej jest, jeśli w przygotowaniu takiego wniosku pomaga nam doświadczony prawnik. Dużym doświadczeniem z zakresu prawa spadkowego wykazuje się adwokat Bartosz Kacprowicz, prowadzący własną kancelarię adwokacką. Co istotne, wniosek o zasiedzenie nieruchomości w trakcie postępowania działowego, może złożyć tylko jeden z uczestników takiego postępowania. Inne osoby, nie uczestniczące w postępowaniu dział spadku, także mogą złożyć taki wniosek, ale musi on być złożony już w odrębnym postępowaniu, poświęconym w całości nabyciu własności nieruchomości poprzez zasiedzenie. 

Jakie są przesłanki zasiedzenia?

Aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie, musza występować określone w przepisach przesłanki zasiedzenia. Te przesłanki to przede wszystkim upływ czasu. Ponadto istotne jest też, czy samoistne posiadanie miało miejsce z powodu działania w dobrej, czy w złej wierze. Co to oznacz w praktyce? Sąd musi ocenić, że osoba, która weszła w samoistne posiadanie, działała w przeświadczeniu, że przysługuje jej prawo do danej nieruchomości. Jeżeli sąd dojdzie do wniosku, że działanie spadkobiercy było usprawiedliwione, to zostaje ono uznane za działanie w tak zwanej dobrej wierze. Jeśli spadkobierca wiedział, że prawa do danej nieruchomości mają też inni spadkobiercy, to nie ma możliwości stwierdzenia, że działał on w dobrej wierze. Trzeba więc udowodnić, że w samoistne posiadanie nieruchomości weszliśmy nieświadomie. Dlatego posiadanie samoistne nie może zostać uznane na przykład wtedy, kiedy inni spadkobiercy także mieszkają w tej nieruchomości, lub korzystają z niej w inny sposób. Musimy też pamiętać o tym, że niemożliwe jest zasiedzenie zaledwie części nieruchomości – na przykład jednego z pokoi lokalu mieszkalnego. Jeśli chcemy udowodnić, że weszliśmy w posiadanie danej nieruchomości poprzez zasiedzenie, działając w dobrej wierze, potrzebna będzie nam fachowa pomoc doświadczonego adwokata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz