Materiał Partnera

Co oferują nowoczesne firmy spedycyjne?

Co oferują nowoczesne firmy spedycyjne?

W dobie globalizacji spedycja to jedna z ważniejszych dziedzin nowoczesnej gospodarki. Procedury towarzyszące przepływowi towarów pomiędzy krajami są obecnie dużo prostsze niż niegdyś, co sprzyja upowszechnianiu się importu i eksportu. W tej branży istotne jest, aby poza atrakcyjną ceną jednostkową uwzględnić całkowite koszty sprowadzenia czy wysyłki towarów.  Transport, magazynowanie, rozładunek i załadunek, a także odprawy celne są bowiem niezbędną częścią handlu międzynarodowego.

W obsłudze spedycyjnej wyspecjalizowało się obecnie wiele firm, jednak poszczególnych partnerów różni standard i specjalizacja świadczonych usług. Istotną rolę odgrywa bowiem kwestia bezpieczeństwa przeładowywanych produktów, ich znajomość, czas i konkurencyjność cenowa. Jeśli zależy nam na sprawnej i szybkiej obsłudze w połączeniu z należytym zabezpieczeniem towarów, warto zwrócić się do doświadczonych i sprawdzonych partnerów.

Transport tradycyjny i niestandardowy

Przewozy ładunków zarówno droga lądową, jak i morską wymagają dostosowania taboru oraz systemu obsługi do ich charakteru. O ile przewiezienie ładunku samochodem z odpowiednią naczepą nie stanowi większego problemu, to znacznie trudniej jest przetransportować produkt o dużych gabarytach, substancje z kategorii ADR czy dłużycę. Równie skomplikowana może być organizacja transportu na duże odległości z wykorzystaniem różnych środków i możliwości. Przewóz kilkunastotonowego kontenera z jednego krańca świata na drugi, załadunek i wyładunek, a także ubezpieczenie na wypadek kradzieży czy kolizji drogowej oraz zadbanie o niezbędne do przewozu dokumenty, jest już kwestią możliwości, umiejętności, wieloletniego doświadczenia i wiedzy, jak podkreśla właścicielka firmy PREMCO specjalizującej się w kompleksowej obsłudze spedycyjno-magazynowej. Firmy spedycyjne przygotowane są do wszelkiego rodzaju przewozów. Dysponują urozmaiconym taborem albo współpracują z innymi przewoźnikami mającymi takie możliwości i/lub wyspecjalizowanymi w określonych czynnościach.

Magazynowanie i obsługa ładunku

Jedną z opcji, jaka wiąże się z usługami spedycyjnymi, jest magazynowanie. Szczególnie bywa ono istotne przy transportach łączonych oraz w spedycji międzynarodowej, kiedy ładunek musi oczekiwać na odprawę celną albo termin załadunku na statek.  Nowoczesne firmy spedycyjne często dysponują własnymi magazynami, dzięki czemu koszty składowania znacznie się obniżają, a ich obsługa jest doskonale zorganizowana. Magazynowanie wiąże się też z dodatkowymi usługami, do których zalicza się na przykład przepakowywanie, ważenie, dzielenie i znakowanie, jeśli przykładowo dostarczony ładunek ma trafić do więcej niż jednego odbiorcy. W takich zadaniach ważne jest też posiadanie odpowiedniego wyposażenia, czyli wózków widłowych, dźwigów mobilnych i innych tego typu maszyn pomocnych w przeładunku. Spedytorzy tacy jak PREMCO to firmy doskonale przygotowane do świadczenia usług nie tylko w zakresie przeładunku i magazynowania kontenerów, ale i innych, nietypowych materiałów.

Procedury celne i portowe

Międzynarodowy obrót towarowy obwarowany jest wieloma przepisami związanymi z koniecznością sporządzania właściwej dokumentacji, wypełnianiem formularzy i zgłaszaniem do odpowiednich urzędów. Na trasach międzynarodowych obowiązują różnorodne przepisy, ale wiele z nich zostało ujednoliconych dla wygody pracujących w trasie kierowców. Firmy spedycyjne kompleksowo rozwiązują te problemy, współpracując z agencjami celnymi. Odprawy, które obejmuje procedura uproszczona i tradycyjna, przebiegają pod kontrolą wykwalifikowanych pracowników, którzy znają się na przepisach i przygotowują stosowne dokumenty na czas, jeszcze zanim ładunek zostanie w pełni przygotowany do transportu. Czas odgrywa ważną rolę w spedycji, a każda minuta generuje kolejne koszty w postaci opłat magazynowych, czasu przestoju kierowcy czy pojazdu. Dlatego załatwienie wszelkich formalności związanych z postępowaniem celnym przez firmę oferującą usługi spedycyjne jest jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz