Materiał Partnera

Co oferują dzisiaj typowe polskie jadłodajnie? – usługi cateringowe

Co oferują dzisiaj typowe polskie jadłodajnie? – usługi cateringowe

Kiedyś polskie lokale restauracyjne słynęły z barów mlecznych. Dzisiaj zaś z tradycyjnych jadłodajni, które serwują dania kuchni domowej, tworzonych w oparciu o tradycyjne przepisy przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Tego typu restauracje w łatwy sposób uzyskują zainteresowanie gości zagranicznych i krajowych, mogąc innowacyjnie się rozwijać. Jedną z usług, które oferowane są tylko przez najlepsze jadłodajnie, jest zapewnianie cateringu.

Catering dla firm

W przypadku dużych miast usługi cateringowe wykorzystywane są między innymi przez wielkie firmy, które można uznać za korporacje. Mniejsze miejscowości również oferują catering dla klientów biznesowych, ale odbiorcami są najczęściej ekipy budowlane. To dla nich jadłodajnie przygotowują zdrowe i bardzo syte zestawy domowych obiadów oraz śniadań, które składają się z zup, przystawek, a także dań głównych z dużymi porcjami mięsa. Przepyszne potrawy cateringowe przygotowuje między innymi jadłodajnia Amico, która prowadzona jest przez Renatę Szymańską. Jej restauracja przygotowuje między innymi pieczeń rzymską, krupnik, placki ziemniaczane, flaki wieprzowe, rosół z makaronem, kotlety mielone, żeberka duszone w sosie, czy też bigosy. Dania te są tak chętnie zamawiane przez klientów zamieszkujących Trzciankę między innymi dlatego, iż są one tworzone ze świeżych, naturalnych i restrykcyjnie selekcjonowanych produktów wyróżniających się swoją jakością. Jadłodajnie, które działają w oparciu o właśnie zdrowe mięsa i warzywa, przygotowywane przez doświadczonych kucharzy, bardzo szybko zaczynają również działać, jako firmy cateringowe zapewniające jedzenie na różnego rodzaju wydarzenia okolicznościowe.

Wydarzenia okolicznościowe

Jak już wspomniano jadłodajnie, które słyną z przepysznych polskich oraz zdrowych dań, bardzo szybko zaczynają oferować również usługi cateringu, obsługując różnego rodzaju wydarzenia okolicznościowe – komunie, osiemnastki, rocznice ślubne, konsolacje. Wybór potraw, które wszyscy doskonale znają pozwala na spełnienie oczekiwań smakowych wszystkich gości. Najlepsze restauracje są również w stanie mieszać dania staropolskie z tymi światowymi, tworząc niepowtarzalną mieszankę zaliczaną do kuchni Fushion. Przy obsłudze dużych zamówień cateringowych liczy się bowiem nastawienie na spełnianie indywidualnych potrzeb klienta. Nie każdy bowiem wie, że kuchnia polska może być np. bezglutenowa, beztłuszczowa, bezcukrowa, czy też wegetariańska/wegańska. To jakie dania zaserwuje dobra firma cateringowa zależy od jej doświadczenia, elastyczności oraz od pomysłu zamawiającego.

Opracowanie:
Trzcianka, gen. Władysława Sikorskiego 23
tel. 696 462 698
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz