Artykuł sponsorowany

Co obejmuje wpis do dziennika budowy przy odbiorze rusztowania?

Co obejmuje wpis do dziennika budowy przy odbiorze rusztowania?

Rusztowania są nieodłącznym elementem większości polskich budów. Eksploatacja rusztowania, niezależnie od jego rodzaju oraz zastosowania, nie jest możliwa bez jego wcześniejszego odbioru, który powinien zakończyć się wpisem w dzienniku budowy lub sporządzeniem protokołu odbioru. Opisujemy, kto zajmuje się odbiorem rusztowania, a także jakie informacje powinien obejmować wpis w dzienniku budowy bądź w protokole odbioru technicznego rusztowania.


Kto może dokonać odbioru rusztowania?

Przepisy dotyczące stosowania rusztowań w trakcie realizowania prac budowlanych można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401). W paragrafie § 110 rozporządzenia możemy przeczytać, że rusztowanie może być dopuszczone do użytkowania po dopuszczeniu do odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną do tego osobę. Kierownik budowy może powierzyć kontrolę rusztowań kierownikowi robót rusztowaniowych – w takim przypadku to właśnie on powinien być wpisany do dziennika budowy jako osoba pełniące funkcje techniczne na budowie.

Co, jeśli prowadzone prace nie wymagają kierownika budowy? Co oznacza termin „uprawiona do tego osoba” oraz jakie uprawnienia powinna ona posiadać? Rozporządzenie nie precyzuje, jakie uprawnienia powinna posiadać osoba dokonująca odbioru rusztowania. Powszechnie uważa się, że powinna być to osoba dysponująca uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – tłumaczy nasz ekspert z firmy VERENT z Warszawy, która zajmuje się wynajmem, montażem oraz demontażem rusztowań. Zakłada się, że skoro w pierwszej kolejności jako osobę odbierającą rusztowanie rozporządzenie wymienia kierownika budowy, to inna uprawniona do tego zadania osoba powinna mieć takie same uprawnienia budowlane jak kierownik budowy. Taką interpretację przepisów można znaleźć między innymi w wypowiedziach i artykułach Polskiej Izby Gospodarczej Rusztowań – dodaje nasz rozmówca.


Co powinno znaleźć się we wpisie w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego rusztowania?

W przytoczonym powyżej rozporządzeniu ministra, również w paragrafie § 110, możemy przeczytać, że odbiór rusztowania potwierdzany jest wpisem w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego. Wpis ten powinien zawierać w szczególności:

  • użytkownika rusztowania;
  • przeznaczenie rusztowania;
  • wykonawcę montażu rusztowania wraz z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy oraz numeru telefonu;
  • dopuszczalne obciążenie pomostów i konstrukcji rusztowania;
  • datę przekazania rusztowania do użytkowania;
  • oporność uziomu;
  • terminy kolejnych przeglądów rusztowania.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz