Materiał Partnera

Co obejmują naprawy blacharskie i kiedy udać się do warsztatu?

Co obejmują naprawy blacharskie i kiedy udać się do warsztatu?

Kierowcy, którzy posiadają kilku lub kilkunastoletnie samochody prędzej czy później będą musieli przeprowadzić naprawy blacharskie nadwozia. Takie usługi zazwyczaj kojarzą się z naprawą lub renowacją uszkodzonych elementów karoserii pojazdu. Jednym z najważniejszych etapów prac blacharskich jest przywrócenie geometrii nadwozia, ponieważ wpływa ono na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Co jeszcze musimy wiedzieć o naprawach blacharskich?

Co zalicza się do napraw blacharskich?

Naprawy blacharskie są bardzo ważnym zabiegiem wpływającym na bezpieczeństwo podróżowania samochodem. Duża liczba kierowców zapomina, że stan nadwozia jest równie ważny, jak i inne elementy pojazdu. W trakcie naprawach blacharskich specjaliści z warsztatu samochodowego Kamal Małgorzata, Kazimierz Kłaptocz z Bielska-Białej wykonują takie czynności, jak np. spawanie, dopasowywanie elementów nadwozia, prostowanie i wyklepywanie karoserii. Jednak jak zostało wspomniane na wstępie, najważniejszą czynnością wykonywaną przez blacharzy jest przywracanie geometrii nadwozia. Zabieg ten przeprowadza się na poważnie uszkodzonych samochodach, które np. brały udział w wypadku drogowym lub te dachowały. Ta naprawa blacharska to skomplikowane zajęcie, które wymaga zastosowanie podnośnika. Celem tego zabiegu jest przywrócenie pojazdowi kształtu i wymiarów fabrycznych. Żeby przywracanie geometrii nadwozia zostało wykonane poprawnie, konieczne jest użycie rampy naprawczej wyposażonej w system pomiaru geometrii.

Z kolei wspomniane również prostowanie, spawanie czy dopasowywanie elementów nadwozia to prostsze czynności, które nie wymagają tyle pracy. Jednak ich poprawne wykonanie oferują jedynie doświadczeni blacharze. Do pozostałych prac blacharskich zaliczają się m.in.:

  • usuwanie wgnieceń i zarysowań karoserii,
  • szpachlowanie, polerowanie, wyrównywanie elementów nadwozia,
  • wymiana podłużnic,
  • naprawa lub wymiana dachu, maski, pokrywy bagażnika, podłogi i drzwi,
  • wymiana błotników, progów oraz zderzaków,
  • zgrzewanie elementów plastikowych,
  • pokrycie lakieru warstwą zabezpieczającą.

Kiedy należy udać się do warsztatu w celu przeprowadzenia napraw blacharskich?

Samochody, a konkretniej mówiąc ich karoseria, narażone są na działanie wielu czynników, które mają negatywny wpływ na ich stan. Wszelkiego typu zdarzenia drogowe jak np. stłuczki, wypadki itp. wymagają przywrócenia dawnej formy nadwozia, co wiąże się z wizytą u blacharza. Jednak to nie jedyne sytuacje, w których może dojść do uszkodzenia karoserii. Dość częstym przypadkiem są wgniecenia powstałe w wyniku gradobicia. Trzeba zaznaczyć, że poza tym do blacharza warto udać się, jeśli na karoserii pojazdu znajdują się rysy, a także ślady korozji. Im wcześniej zareagujemy, tym mniejsze naprawy będą konieczne do przeprowadzenia, a co za tym idzie, ich koszt także będzie mniejszy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz