Materiał Partnera

Co należy wymieniać regularnie w swoim samochodzie?

Co należy wymieniać regularnie w swoim samochodzie?

Większość z nas jeździ samochodami co najmniej kilkuletnimi, warto więc pamiętać o tym, aby dbać o nie i na bieżąco wymieniać pewne części, dzięki czemu nasz pojazd będzie dłużej w lepszym stanie, oraz zyskamy większą szansę na to, że żaden z najważniejszych elementów, niezbędnych do funkcjonowania samochodu nie zostanie uszkodzony. Istnieją części które zawsze trzeba wymieniać, oraz części, które trzeba wymienić dopiero, gdy wyjdzie to podczas przeglądu, który koniecznie trzeba wykonywać.

Co należy na bieżąco wymieniać?

Wśród części, które powinniśmy zawsze wymieniać systematycznie, można wymienić filtry. Jakie filtry? Chodzi tutaj o filtr powietrza, filtr oleju oraz filtr paliwa, ponieważ bez nich nasz samochód jest bardziej podatny na różnego rodzaju usterki, oraz obniża się jego ogólna sprawność. Poza tym z pewnością trzeba pamiętać o wymianie oleju, według instrukcji producenta danego samochodu, co rok lub dwa lata, lub co konkretną ilość kilometrów. Świece zapłonowe oraz świece żarowe również powinny zostać wymienione, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas długich podróży. Dodatkowo, niezbędna będzie wymiana płynu chłodniczego, szczególnie latem, ponieważ może on się szybko nagrzewać i wyparować - zawsze trzeba go dolewać, aby w systemie chłodniczym znajdowała się jego prawidłowa ilość. Ważną rzeczą jest też pasek rozrządu i jego napinacze, a w niektórych przypadkach też pompa wodna - o ile jest nim napędzana.

Niektórzy z nas zapominają o tych elementach, ale ich usterka może okazać się o wiele bardziej kosztowna w naprawie, niż ich stała wymiana. Nie są to też części, których stan można zweryfikować podczas zwykłego przeglądu - trzeba je wymieniać i tyle.

Co należy wymieniać po diagnozie?

Tutaj oczywiście robi się już bardziej poważnie, ponieważ te elementy również się zużywają, ale można to ocenić dopiero podczas badania technicznego. Z tego też powodu zawsze warto udać się na przegląd przed długą podróżą, lub po prostu systematycznie, np. co pół roku wybierać się do warsztatu. Wśród części do zdiagnozowania podczas przeglądu można wymienić zawieszenie, różne elementy układu hamulcowego, takie jak klocki, tarcze czy bębny, klimatyzacja i jej szczelność lub amortyzatory, które powinno wymieniać się co 100 tys. kilometrów, lub gdy się zużyją i zostanie to wykryte podczas badania. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Benedykt Szczygieł Zakład mechaniki pojazdowej, której specjalizacją jest mechanika samochodowa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz