Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć o sporządzaniu protestów weksli? 

Co należy wiedzieć o sporządzaniu protestów weksli? 

Nie zawsze postanowienia zawarte w czeku lub wekslu zostają sumiennie wypełnione, a osoba wskazana do zapłaty odmawia akceptu. W takiej sytuacji konieczne jest sporządzenie protestu weksla u notariusza. Jedynie w ten sposób możliwe będzie dochodzenie spłaty należności od dłużnika lub figurujących w dokumencie żyrantów. Jak wygląda cała procedura? 

Czym właściwie jest weksel? 

Pojęciem weksla określany jest rodzaj papieru wartościowego imiennego bądź wystawionego na zlecenie, na mocy którego określone zostaje bezwarunkowe zobowiązanie do zapłaty określonej sumy. Polskie prawo wyróżnia 2 rodzaje weksli – własne oraz trasowane. Weksel własny to zobowiązanie wystawcy, zwanego trasantem, do spłaty wymienionej kwoty w ściśle wyznaczonym miejscu, a także czasie. Podpisany dokument powoduje zaistnienie bezwarunkowej odpowiedzialności każdej ze stron. Z kolei weksel trasowany to skierowane przez trasanta do trasata, czyli osoby wskazanej do zapłaty, polecenie zapłaty na rzecz remitenta. Cała procedura regulowana jest przepisami zamieszczonymi w Ustawie o prawie wekslowym z 28 kwietnia 1936 roku. W sytuacji odmowy wykonania zobowiązania lub w wyniku nieprzyjęcia weksla konieczne jest sporządzenie protestu weksla u notariusza. 

Jak wygląda protest wekslowy?

Należy wiedzieć, że zgodnie z art. 85 prawa wekslowego protest weksla uznawany jest za akt publiczny sporządzany na odwrocie weksla bądź osobnej karcie połączonej z owym dokumentem. W zależności od tego, czy na odwrocie widnieją oświadczenia, protest powinien zostać wypisany od brzegu bądź zaraz poniżej ostatniego oświadczenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, protest weksla należy sporządzić na osobnej karcie i połączyć ją z dokumentem oraz opatrzyć pieczęcią notarialną. W proteście notariusz powinien zawrzeć nazwisko osoby zlecającej czynność notarialną oraz osoby, która unika zapłaty. Należy także umieścić informację o nieuiszczeniu zapłaty bądź o niezastaniu dłużnika lub niemożności odnalezienia adresu, pod który można byłoby dostarczyć weksel, i dacie owego zajścia bądź próby doręczenia dokumentu. Całość powinna zostać opatrzona numerem protestu, pieczęcią urzędową i podpisem notariusza. Konieczne jest także określenie ilości egzemplarzy przedstawionego weksla. 

Jakie mogą być efekty protestu weksla?

Należy mieć świadomość, że protest weksla może być sporządzony jedynie w przypadku, gdy dokument nie posiada klauzuli „bez protestu”. W Gdańsku takie usługi świadczy Kancelaria Notarialna prowadzona przez Paulinę Łukasiewicz. W momencie gdy dłużnik zdecyduje o spłacie długu, notariusz powinien przyjąć pieniądze i wystawić pokwitowanie. Dłużnik musi liczyć się także z tym, że trasant ma prawo dochodzić od niego zwrotu kosztów notarialnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz