Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć o podziale nieruchomości

Co należy wiedzieć o podziale nieruchomości
Są takie sytuacje, w których właściciel działki, z różnych powodów, chciałby sprzedać nie całość lecz jej część. Taka opcja jest możliwa dzięki podziałowi nieruchomości. Tłumaczymy czym jest podział nieruchomości i w jaki sposób się go przeprowadza.

Czym jest podział nieruchomości?

Jak tłumaczy ekspert z Kancelarii Prawnej Radcy Prawnego Michała Łuczaka, podział nieruchomości, to wydzielenie z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego (podział prawny). W ujęciu wieczystoksięgowym, taki podział polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu, która wchodzi w skład pierwotnej działki i założenie dla niej nowej księgi.

Z kolei w ujęciu administracyjno-prawnym, podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych granicach działki innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu, które wchodzą w skład pierwotnej nieruchomości, bez zmiany dotychczasowego właściciela (podział geodezyjny).

Jak zrobić wstępny plan podziału działki?

We wstępnym planie podziału działki znaleźć powinny się informacje na temat:

  • granic nieruchomości,
  • oznaczenia nieruchomości wg danych z ewidencji i księgi wieczystej,
  • powierzchni dzielonej nieruchomości,
  • granic projektowanych do wydzielenia działek gruntu,
  • propozycji zapewnienia nowym działkom dostępu do drogi publicznej (w formie opisowej lub graficznej).

Przed rozpoczęciem procedury podziału nieruchomości należy sprawdzić, czy jest on zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Informacji na ten temat można zasięgnąć w miejscowym urzędzie.

Warunki podziału nieruchomości

Aby z działki można było wydzielić jej część, musi ona spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim, wydzielone działki muszą mieć dostęp do drogi publicznej. Ponadto, przed złożeniem wniosku o podział nieruchomości, należy przygotować wstępny plan podziału na mapie zasadniczej lub kopii mapy katastralnej (można uzyskać je w starostwie powiatowym lub w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej).

W urzędzie gminy należy złożyć wszystkie wymagane dokumenty i czekać na odpowiedź burmistrza lub prezydenta miasta, który musi zaopiniować zgodność podziału z ustaleniami planu miejscowego. Jeśli otrzymacie pozytywną odpowiedź, możecie rozpocząć opracowywanie właściwego podziału nieruchomości. Wykonać, zgodnie z prawem, musi go geodeta posiadający uprawnienia do dokonywania rozgraniczeń i podziałów nieruchomości.

Geodeta musi wytyczyć granice, określić punkty graniczne oraz oznaczyć podział na specjalnej mapie. Dokumenty, po ich opracowaniu, składa do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Kiedy projekt dostanie akceptację, ponownie należy złożyć go w urzędzie wraz z odpowiednimi dokumentami.

Podział nieruchomości – jak przebiega?

Ostatnim elementem postępowania jest wydanie decyzji zatwierdzającej podział. Kiedy się uprawomocni, dla wydzielonych działek będzie można założyć osobne księgi wieczyste.

Warto wiedzieć, że wystąpienie o podział nieruchomości wiąże się z wysokimi opłatami. Wszystko dlatego, że dokonuje się go na wniosek i koszt osoby, która ma w tej sytuacji interes prawny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz