Materiał Partnera

Co należy wiedzieć o odgrzybianiu budynków?

Co należy wiedzieć o odgrzybianiu budynków?

Zagrzybione ściany w naszych domach mają nie tylko wpływ na nieestetyczny wygląd danego pomieszczenia, ale są także bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Ten rodzaj problemu jest stosunkowo trudny do usunięcia i dlatego też należy w takim przypadku zastosować zabieg nazywany odgrzybianiem. Podpowiadamy zatem, co warto wiedzieć o odgrzybianiu budynków.

Zagrzybienie groźne dla zdrowia

Pojawiające się w naszych domach pleśń czy grzyb na ścianach są bardzo groźne dla naszego zdrowia. Wszystko przez to, iż wytwarzają one toksyczne substancje nazywane mikotoksynami, które unoszą się w powietrzu i przenikają do naszych organizmów przez drogi oddechowe. Niestety, jeśli chodzi o choroby bądź ich rozwój spowodowane przez grzyby i pleśń to lista jest długa, a zaliczyć do niej możemy na przykład zapalenie stawów, astmę, alergie, zapalenie zatok, martwicę wątroby, uszkodzenia nerek, rozwój nowotworów czy problemy z żołądkiem.Przyczyny powstawania zagrzybienia

Grzyb na ścianach pojawia się wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć, dlatego też do najczęstszych przyczyn pojawiania się go zaliczyć można:

  • Wady konstrukcyjne budynku
  • Niewłaściwa wentylacja pomieszczenia
  • Pęknięte rynny bądź nieszczelny dach
  • Uszkodzona stolarka okienna
  • Źle wykonana termoizolacja budynku
  • Zła cyrkulacja powietrza wewnątrz budynku.

Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci?

Jak zostało już to wspomniane nieco wcześniej, główną przyczyną pojawiania się grzyba na ścianach jest wilgoć i aby zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczeń, powinniśmy przede wszystkim zmniejszyć ilość nawilżaczy powietrza, dbać o to aby, kratki wentylacyjne działały prawidłowo i nie były zatkane, rozszczelniać okna oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia, a także starać się utrzymywać w całym domu stałą temperaturę na poziomie około 22 stopni.

Sposoby na walkę z zagrzybieniem

Jak wiadomo, w sklepach dostępne są różne preparaty, które teoretycznie pomagają w samodzielnym pozbyciu się grzyba ze ścian, jednak w praktyce wygląda to tak, że po pewnym czasie (nawet po zerwaniu tynku) problem powraca. Metod na zwalczenie zagrzybienia jest kilka i wymienić tutaj można między innymi:

  • Ozonowanie - Jest to metoda polegająca na usuwaniu zagrzybienia przy pomocy ozonu
  • Odgrzybianie termiczne - Polega to na podgrzaniu zagrzybionego miejsca opalarką i nałożeniu na nie specjalnych środków grzybobójczych oraz oczyszczeniu i zabezpieczeniu ściany przed powrotem grzyba.
  • Odgrzybianie chemiczne - Metoda ta opiera się na użyciu różnego rodzaju preparatów grzybobójczych w formie nacierania czy oprysku ścian.

Gdzie szukać pomocy?

Jak widać metod pozbycia się grzybów i pleśni jest kilka i niezależnie czy problem dotyczy naszego mieszkania czy na przykład jesteśmy administratorem jakiegokolwiek budynku, to warto w takim przypadku nie działać na własną rękę tylko poprosić o pomoc specjalistyczną firmę taką jak Pro-Dry, której pracownicy są doświadczeni i pomogą nam w usunięciu problemu ze ścian raz na zawsze, dzięki czemu nie będziemy narażeni na ciągłe choroby.

Opracowanie:
Gdańsk, Klonowicza 71A
tel. 507 626 383
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz