Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć o montażu rusztowań modułowych?

Co należy wiedzieć o montażu rusztowań modułowych?

Praktycznie podczas każdej budowy trzeba wykonać prace na wysokościach. W związku z tym powstały rusztowania umożliwiające przeprowadzenie robót wyżej niż ręka ludzka sięgnie. Z biegiem lat konstrukcje te zmieniały się, lecz główny kształt i koncepcja, pozostały. Nie mniej jednak niezależnie od formy rusztowania znacznie ułatwiają montaż rynny, położyć elewację czy postawić ściany.

Ta specjalna konstrukcja pomagająca, a czasem umożliwiająca, pracę na wysokościach obecnie ma wiele wersji. Rusztowania można rozróżnić ze względu na ich funkcjonalność lub rodzaj tworzywa budującego poszczególne moduły. Konstrukcje te mogą dzielić się na wolnostojące, jeżdżące oraz takie, które wymagają mocowania. Obecnie można spotkać się z rusztowaniami ramowymi, modułowymi, ruchomymi, jak również rurkowo – złączkowymi. Te ostatnie nie są często spotykane na budowach, ponieważ wymagają dużo pracy podczas instalacji. Tradycyjnymi rusztowaniami są tak zwane elewacyjne (czyli warszawskie). Natomiast coraz większą sławą cieszy się modułowe, zwłaszcza w typie klina.

Jak przebiega montaż rusztowania?

Do montażu rusztowania zazwyczaj potrzebnych jest kilka osób. Zwłaszcza do podnoszenia, przenoszenia poszczególnych elementów i łączenia ich ze sobą. Należy mieć świadomość, że do instalacji całej konstrukcji wymagane są właściwe uprawnienia. W związku z tym przeprowadzane są szkolenia związane z ich montażem trwające około 80 godzin. Wynika to z niebezpieczeństwa pojawiającego się podczas pracy na wysokościach. Dlatego też pomosty, czyli część rusztowania, które umiejscowione są na wysokości 1 metra, powinny posiadać komponenty takie jak balustrady i krawężniki. Co więcej, zanim ekipa budowlana przystąpi do prac na wysokościach, wymagany jest odbiór powstałej konstrukcji przez kierownika budowy bądź innej osoby uprawnionej.

Rusztowania modułowe stosowane w trakcie prac budowlanych.

Konstrukcje tego typu zbudowane są z kilku ważnych elementów: stojaków, odpowiednio ukształtowanych głowic oraz zamknięć w typie klina. Taka forma budowy umożliwia utworzenie dużych i mocno rozbudowanych systemów. Swoje zastosowanie odnajdują nie tylko na budowie, ale także w przemyśle lub podczas koncertów, występów itp. Ma to duży związek z ich możliwościami formowania konstrukcji podporowych. Obecnie oferta producentów rusztowań modułowych – klinowych pozwala stworzyć własny, indywidualny zestaw. Jednym z przedsiębiorców wykonujących tego typu produkt jest Firma Handlowa Olimpia Kościański. W ich ofercie można także znaleźć możliwość dostawy zamówienia bezpośrednio pod dom.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz