Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć o chorobach przyzębia?

Co należy wiedzieć o chorobach przyzębia?

Dziąsła, ozębna, okostna, cement korzeniowy oraz kości wyrostka zębodołowego – wszystko to, co otacza i stabilizuje nasze zęby, nazywamy przyzębiem. Aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy pamiętać także o tych częściach jamy ustnej. Choroby przyzębia, potocznie zwane paradontozą, mogą prowadzić nawet do utraty zębów, dlatego dobrze jest wiedzieć, z czego wynikają i jak się ich wystrzegać.

Przyczyny chorób przyzębia

Paradontoza najczęściej obejmuje tkankę dziąseł i objawia się w postaci stanu zapalnego. Przyczyn powstawania chorób przyzębia jest wiele – można podzielić je na wynikające z czynników miejscowych oraz na takie, które pojawiają się na skutek zaburzeń ustrojowych. Pierwszy rodzaj wiąże się przede wszystkim z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Nieodpowiednie lub zbyt rzadkie szczotkowanie zębów prowadzi do odkładania się na nich płytki nazębnej, będącej źródłem toksyn, odpowiedzialnych za procesy zapalne. Inne przyczyny chorób przyzębia to wady zgryzu, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia lub wypełnienia protetyczne, a także mechaniczne uszkodzenia dziąseł spowodowane np. twardym jedzeniem albo intensywnym szczotkowaniem zębów. Ponadto paradontoza może wynikać z zaburzenia systemu immunologicznego. Zatrucie metalami ciężkimi, dysfunkcja któregoś z gruczołów wewnętrznych czy stosowanie leków przeciwpadaczkowych oraz przeciwzakrzepowych także zwiększają ryzyko powstania chorób przyzębia. Do tej listy należy dodać również nadmierne spożywanie alkoholu i długotrwałe palenie tytoniu. Jak widać choroby przyzębia powstają z różnych przyczyn, dlatego często niełatwo jest dociec z czego konkretnie wynikają. W przypadku takich trudności, najlepiej zwrócić się do profesjonalistów. Gabinet stomatologiczny Dentysta4you zajmuje się m.in. diagnostyką chorób przyzębia. Właściwe rozpoznanie to podstawa skutecznego leczenia każdej dolegliwości.

Profilaktyka i leczenie

Należy pamiętać, że niezależnie od metody zwalczania choroby przyzębia, kluczowe dla prawidłowej kuracji i zapobiegania nawrotom jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej przez pacjenta. W przeciwnym razie działanie zabiegów leczniczych zawsze będzie krótkotrwałe.

Jednym z podstawowych sposobów zapobiegania chorobom przyzębia jest zabieg scalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego z powierzchni zębów. We współczesnej stomatologii można spotkać się z różnymi metodami scalingu, m.in. konwencjonalną, mechaniczną, laserową oraz chemiczną. Z kolei zabiegiem usuwającym drobiny kamienia pozostałe po scalingu jest piaskowanie. Przy leczeniu chorób przyzębia niejednokrotnie wykonuje się także kiretaż, szynowanie zębów czy gingiwoplastykę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz