Artykuł sponsorowany

Co musi znaleźć się w domowej rozdzielnicy prądu?

Co musi znaleźć się w domowej rozdzielnicy prądu?

Niezależnie od rodzaju instalacji elektrycznej, w każdym budynku mieszkalnym musi znaleźć się rozdzielnica prądu. Powszechnie nazywa się ją również tablicą rozdzielczą. To właśnie w takiej skrzynce montowanej na ścianie lub pod tynkiem znajdują się wszystkie komponenty niezbędne do zarządzania domową siecią zasilania energetycznego. W środku umieszcza się elementy chroniące instalacje, a także pozwalające sterować poszczególnymi obwodami.

Zabezpieczenia instalacji

W domowych tablicach rozdzielczych najważniejszymi elementami są urządzenia, które chronią zarówno budynek, jak i mieszkańców przed porażeniem prądem bądź pożarem na skutek zwarcia instalacji. W tej grupie można wyróżnić wyłączniki nadmiarowoprądowe, potocznie nazywane „korkami”. Montowane są na każdym obwodzie i mają za zadanie zabezpieczać je przed przepływem prądów przeciążeniowych lub zwarciowych. W przypadku nieprawidłowości natychmiastowo odcinają zasilanie. Według przepisów Prawa budowlanego jego czułość musi wynosić 30 mA. Podobnymi parametrami muszą cechować się również wyłączniki różnicowoprądowe, które z kolei są kontrolerem ewentualnego zawarcia lub upływu prądu z instalacji. Ich działanie wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, a suma prądów wpływających musi być identyczna z sumą wypływających. W przeciwnym razie urządzenie również odcina zasilanie.

Nie można również pominąć najważniejszego zabezpieczenia, jakim jest rozłącznik izolacyjny, czyli wyłącznik główny. Służy do odłączania całej instalacji w budynku, na przykład na czas remontu bądź w sytuacji, gdy nie jest użytkowana. Podłącza się do niego główny kabel zasilający. Ponadto istotna jest ochrona przed przepięciem wywołanym wyładowaniem atmosferycznym lub łączeniem i rozłączaniem sieci na skutek awarii. Za to z kolei odpowiada ogranicznik przeciwprzepięciowy, nazywany również odgromnikiem.

Sygnalizacja i programowanie

W domowych rozdzielnicach można umieszczać również dodatkowe wyposażenie, które wpłynie na komfort użytkowania instalacji elektrycznej. Znajdziemy je na przykład w ofercie hurtowni Onninen, która oferuje produkty od renomowanych producentów. Zalicza się do nich na przykład lampki sygnalizacyjne, które za pomocą oznaczeń świetlnych przekazują informacje, dotyczące obecności napięcia w poszczególnych punktach przyłączeniowych. Przydatne mogą okazać się również przekaźniki priorytetowe, odłączające urządzenia o największym poborze mocy, gdy do sieci podpiętych jest zbyt wiele odbiorników pracujących w tym samym czasie. Ponadto coraz więcej nowoczesnych budynków mieszkalnych projektuje się jako inteligentne domy. Nieoceniony zatem okaże się programator sterujący, który umożliwi automatyczne załączenie określonych obwodów o ustalonej porze dnia. W ten sposób można sterować na przykład ogrzewaniem bądź oświetleniem w ogrodzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz