Materiał Partnera

Co można zobaczyć przy głównym deptaku w Wiśle?

Co można zobaczyć przy głównym deptaku w Wiśle?

Wiślański deptak to miejsce, wokół którego koncentrują się najważniejsze atrakcje miasta. W ciągu krótkiego spaceru wzdłuż ulicy 1 maja można nie tylko natknąć się na klimatyczne restauracje i obiekty kulturalne, ale także na własnej skórze poczuć wyjątkową atmosferę tej niewielkiej górskiej miejscowości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dokładnie można zobaczyć w samym centrum Wisły, zapraszamy do lektury.

Parę słów o wiślańskim rynku

Spośród dziesiątek miejsc noclegowych na terenie Wisły największą popularnością cieszą się kwatery przy głównym deptaku. Nie jest to przypadek, ponieważ taka lokalizacja sprawia, że wiele miejskich atrakcji znajduje się w zasięgu ręki. Turyści odwiedzający Wisłę swoje wycieczki zaczynają zazwyczaj od wizyty na Placu Hoffa, czyli na Rynku Miejskim. Rynek powstał w 20-leciu międzywojennym, w czasach, kiedy Wisła stawała się jednym z najpopularniejszych ośrodków wczasowych w Polsce. Nazwa placu pochodzi od nazwiska badacza kulturowego, który rozsławił Wisłę na szerszą skalę, zamieszczając w prasie pochlebne artykuły na jej temat i rekomendując przyjaciołom wizytę w tym niszowym miejscu.

Rynek szybko stał się jednym z najpopularniejszych punktów turystycznych. Obecnie wokół płyty rynku rozstawiane są kramy z lokalnymi przysmakami oraz rękodziełem, w których można nabyć pamiątki z całego regionu Beskidu Śląskiego. W obrębie rynku znajduje się także znana wielu turystom Aleja Gwiazd Sportu. Jest to aleja stworzona z kilku pamiątkowych tablic zawierających nazwiska wielkich osobistości ściśle związanych z polskim sportem. Wśród znanych osób jest m.in. Adam Małysz, Przemysław Saleta, Piotr Żyła czy Apoloniusz Tajner.

Atrakcje w samym centrum miasta

Zapytaliśmy przedstawiciela Apartamentów Przy Głównym Deptaku – jednego z pensjonatów w centrum Wisły, o to, jakie atrakcje w obrębie centrum warto zobaczyć w pierwszej kolejności. Oto, co usłyszeliśmy:

W południowej części rynku znajduje się wybudowany w 1838 roku kościół ewangelicki Apostołów Piotra i Pawła, w którym można podziwiać nie tylko przepięknie wykonane witraże, ale także wystawę starodruków ewangelickich. Z całego serca polecam także wizytę w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego, które zlokalizowane jest w budynku starej karczmy z 1794 roku. Wystawa złożona jest głównie z eksponatów związanych z kulturą i życiem górali śląskich, a na zewnątrz budynku karczmy znajduje się Enklawa Budownictwa Drewnianego, powstała w wyniku przeniesienia do Wisły zabytkowych chałup z okolicznych wsi.


Od naszego rozmówcy dowiedzieliśmy się również, że we wschodniej części Rynku Miejskiego znajduje się inny, warty uwagi obiekt turystyczny. Jest nim Dom Zdrojowy, w którym mieści się Urząd Miasta Wisła oraz restauracja. Fanów skoków narciarskich powinna zainteresować znajdująca się w tym budynku, 2,5-metrowa figura Adama Małysza wykonana w całości z białej czekolady. Taka atrakcja z pewnością wywrze wrażenie na dzieciach oraz pasjonatach sportu, a także będzie świetną okazją do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Spacer po wiślańskim deptaku

Mimo wielu atrakcji, w jakie obfituje centrum Wisły, wiele przyjemności może sprawić zwykły spacer wzdłuż tej tętniącej życiem ulicy. Atmosfera miasta sprawia, że spokojna przechadzka, nie tylko wprawia w dobry humor, ale także pomaga docenić uroki tej górskiej miejscowości. Z dobrej pogody można korzystać np. spacerując po parku Kopczyńskiego i zatrzymując się na chwilę przy Pomniku Źródeł Wisły. O każdej porze roku Wisła oferuje swoim gościom również piękne widoki na zbocza Beskidów, na które warto zwrócić uwagę, podnosząc wzrok ponad dachy budynków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz