Artykuł sponsorowany

Co można oddać do grawerowania?

Co można oddać do grawerowania?

Grawerowanie to od setek lat metoda personalizowania ważnych w życiu osobistym i pamiątkowych przedmiotów. Współcześnie istnieje wiele różnych technik, które pozwalają wygrawerować inicjały, sentencje czy grafiki na niemal każdym przedmiocie. W jakich sytuacjach nie warto kupować gotowych produktów, tylko zdecydować się na personalizowanie za pomocą grawera?

Grawerstwo na początku historii

Grawerstwo to bardzo stara technika zdobienia przedmiotów. Jest ona artystycznie zbliżona do rzeźbiarstwa. W uproszczeniu polega ona na wyryciu w przedmiocie wgłębień lub uzyskanie wypukłości, uzyskując w ten sposób na powierzchni słowa czy obrazy. Archeologowie twierdzą, że grawerowanie jest znane ludziom od zarania cywilizacji.

Stare i nowe techniki grawerowanie

Kiedyś do grawerowania, które odbywało się ręcznie, używano specjalnych, ostrzonych rylców (stąd inna nazwa na to rzemiosło: rytownictwo). Osób pracujących w tym rzemiośle było wiele – zatrudniały je mennice, pieczątkarnie czy drukarnie, jubilerzy i producenci dewocjonaliów. Dziś pracę rąk w większości przypadków zastępują maszyny, a zawód ten staje się niszowy. Nie oznacza to jednak, że niepotrzebny, ponieważ w ten sposób można ozdobić różnego rodzaju pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku.

Najlepsi specjaliści stosują technikę grawerowania diamentem. Pozwala ona na uzyskanie głębokich znaków z połyskliwą fakturą, która znajduje się pod powierzchnią grawerowanego materiału. W ten sposób ozdabia się przedmioty pamiątkowe, osobistego użytku i biżuterię.

Współcześnie głębokie grawerowanie uzyskuje się m.in. za pomocą frezu. W ten sposób można uzyskać trójwymiarowe grafiki na materiale – metalach, tworzywach sztucznych, drewnie czy w kamieniu, a następnie zabarwić je na wybrany kolor.

Inną techniką jest coraz popularniejsze grawerowanie laserem. Jeśli jest to laser CO2, wypalenie materiału jest powierzchniowe i z czasem może się ścierać. Dopiero laser fibrowy, który sięga głębiej, pozwala na wypalenie znaków wysokiej jakości. Nie można w ten sposób uzyskać zbyt wielu barw.

Za pomocą każdej z technik można piękny i trwały grawer wykonać w miejscu takim, jak JM Pracownia grawerska z Warszawy. Warto zaufać pracującemu tam mistrzowi grawerstwa i powierzyć mu do pracy rodzinne pamiątki.

Co oddać do grawerowania?

Najpiękniejsze medale czy znaczki to te z głębokim grawerowaniem. Zamawiając je jako laur na konkurs czy jubileusz, warto zwrócić się do zakładu grawerskiego po realizację oryginalnego projektu. Grawerować można także statuetki czy dyplomy.

Z kolei pieczęcie suche i lakowe wracają do łask dzięki wykorzystywaniu ich m.in. jako ekslibrisy albo element identyfikacji wizualnej wydarzeń czy firm. Warto przeznaczyć też grawerowi wykonanie tabliczek reklamujących przedsiębiorstwo, znamionowych czy opisowych.

Do grawera można oddać także biżuterię – będzie ona stanowiła o wyjątkowości podarowanego prezentu, nawet jeśli ten będzie zakupiony w sieciówce jubilerskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz