Materiał Partnera

Co można kupić na licytacji komorniczej?

Co można kupić na licytacji komorniczej?
Licytacje komornicze to dobry sposób na zakup nieruchomości lub innych cennych dóbr w atrakcyjnych cenach. I choć mogą budzić kontrowersje, wiele osób bierze w nich udział i jest zadowolonych z zakupionych fantów. Na czym dokładnie polegają licytacje komornicze i co można na nich wylicytować? Czy rozwiązanie to jest etyczne? Już za moment poznasz odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania!

Czym są licytacje komornicze?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę są licytacje komornicze, gdyż nigdy nie mieli okazji brać w nich udziału. Licytacje komornicze to wydarzenie, które jest organizowane cyklicznie, między innymi przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Wołominie. Jest to nic innego, jak zwykła licytacja, na której wystawia się wszystkie przedmioty, które zostały zajęte przez komornika. Wiele przedmiotów ma niestety nie tylko wartość pieniężną, ale również sentymentalną, dlatego dla dłużnika zajęcie nieruchomości lub ruchomości jest o wiele gorszym rozwiązaniem niż przejęcie przez komornika gotówki i środków zgromadzonych na koncie bankowym.

Czy jest to etyczne?

Przeciwnicy licytacji komorniczych zwykle mówią o tym, że wydarzenie jest nieetyczne. Oczywiście zajęcie majątku jest przykre dla dłużnika, lecz trzeba pamiętać, że dzieje się to wyłącznie z jego winy. Dłużnicy bardzo często zalegają ze spłatą należności z pełną świadomością. Nie zawsze zadłużenia wynikają z niespodziewanych zdarzeń losowych np. ciężkiej choroby. Wręcz przeciwnie! W takich sytuacjach zwykle uzyskuje się pomoc w spłacie długu. Zajęcie majątku to rozwiązanie ostateczne i stosowane wtedy, kiedy dłużnik mimo możliwości – nie decyduje się na spłatę długu. Osoby biorące udział w licytacjach nie muszą zatem martwić się, że kupując dany przedmiot, działają na niekorzyść jego właściciela. Kwoty uzyskane z licytacji komorniczej są wliczane do spłaty długu, zatem dzieje się to z korzyścią dla wszystkich stron.

Co można licytować?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, na licytacje komornicze mogą trafić zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Wśród najczęściej wystawianych na licytację dóbr można wymienić:

  • domy oraz mieszkania,
  • grunty,
  • samochody,
  • sprzęty RTV i AGD,
  • komputery i laptopy,
  • antyki,
  • dzieła sztuki,
  • biżuteria,
  • maszyny rolnicze.

Udział w licytacji może wziąć każdy, kto posiada wystarczające środki, aby pokryć koszt licytowanego przedmiotu. Na licytacjach komorniczych zwykle ceną są niższe niż wartość danego dobra, dlatego warto od czasu do czasu wziąć w nich udział.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz