Artykuł sponsorowany

Co możemy zrobić ze zużytym akumulatorem?

Co możemy zrobić ze zużytym akumulatorem?

Jednymi ze substancji, które wchodzą w skład nowoczesnych akumulatorów, są m.in. kwas siarkowy oraz związki ołowiu. Te ostatnie mają działanie rakotwórcze, przez co zużyte urządzenia muszą zostać odpowiednio zutylizowane, aby nie zanieczyszczać środowiska. Obecnie istnieje kilka sposobów, mniej lub bardziej oczywistych, co do tego, jak można wykorzystać zużyte akumulatory.

Zużyty akumulator – pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i otoczenia

Zużyty akumulator to potencjalne źródło zagrożenia. Wyciekający kwas może bowiem doprowadzić do oparzeń u ludzi i zwierząt, dlatego składowanie go w nieodpowiednich miejscach jest skrajnie nieodpowiedzialne. Dodatkowo prowadzi to do zanieczyszczenia środowiska naturalnego i związanych z tym, długofalowych, negatywnych konsekwencji, także dla ludzi.

Skup akumulatorów

Pierwszym pomysłem, który przychodzi nam na myśl w przypadku zużytego akumulatora, jest oddanie go do miejsca skupu złomu. Tego typu punkty zazwyczaj przyjmują wiele tworzyw, od stali, metali kolorowych, przez makulaturę, aż po sprzęt RTV AGD. W takich miejscach, na późniejszym etapie, są one poddawane proekologicznemu recyklingowi, dzięki czemu można odzyskać część surowców i zapewnić im powrót do przemysłowego obiegu. Podobną działalność prowadzi m.in. przedsiębiorstwo Paulla w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie możemy bezpiecznie oddać zużyty akumulator mając pewność, że zostanie on zutylizowany w sposób prawidłowy i ekologiczny.

Drugie życie dla naszego akumulatora

Skup nie jest jednak jedynym sposobem na to, jak możemy wykorzystać zużyty akumulator. Urządzenie, które straciło część swojej pojemności i nie spełnia standardowych zadań, możemy także wykorzystać na kilka, niezwykle interesujących sposobów. Większe akumulatory, np. te pochodzące z autobusów, mogą posłużyć nam przez kolejne 8 do 10 lat, jako zasilanie awaryjne, magazyn energii dla odnawialnych źródeł energii, a nawet jako generator prądu podczas imprez muzycznych na świeżym powietrzu. Metody te wymagają od nas nieco zaangażowania i poświęcenia dodatkowej energii na ich wykonanie, jednak znalezienie dla akumulatora drugiego życia, jest ekologiczne i może zapewnić nam szereg korzyści w różnych obszarach.

Prawidłowa utylizacja urządzeń takich jak akumulatory i baterie, stanowi obowiązek wynikający z przepisów, które weszły w życie w 2009 roku. Nakładają one na wszystkie podmioty obowiązek odpowiedniego uzdatnienia tego typu produktów po to, aby do środowiska naturalnego nie dostały się szkodliwe substancje i niepożądane materiały. Jak dostrzegamy, łatwo możemy temu zapobiegać, m.in. przekazując zużyty akumulator do odpowiedniego punktu skupu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz