Materiał Partnera

Co może dla nas zrobić tapicer

Co może dla nas zrobić tapicer

Tapicer to bardzo stare rzemiosło z tradycjami. Jako jedne z niewielu oparło się procesom, które przyczyniły się do wymierania zawodów. Współcześnie jest to coś więcej, niż tylko obijanie mebli. Czym zajmują się dzisiejsi tapicerzy? Z jakimi problemami możemy się do nich zwrócić? W jaki sposób zostać tapicerem? Na te i inne pytania o zawód tapicera odpowiada ten tekst.

Kim jest tapicer?

Zawód tapicera po dziś dzień pozostał zawodem rzemieślniczym. Ma długą tradycję, ponieważ obijanie mebli tkaninami było znane już wieki temu, o czym świadczą zabytkowe meble, które możemy oglądać w licznych muzeach i pałacach. Współcześnie wygląda na to, że tapicer jest jeszcze bardziej potrzebny niż kiedyś, ponieważ obicia przestały być dobrem luksusowym.

Jak zostać tapicerem? Trzeba ukończyć szkołę zawodową lub kurs, podczas którego adept sztuki tapicerskiej poznaje akcesoria tapicerskie, techniki pracy, i narzędzia niezbędne do jej wykonywania. Nabywa praktykę, wypracowuje warsztat, a wszystko to pod okiem doświadczonego tapicera.

Zakres pracy tapicera

Większość z nas kojarzy zawód tapicera z tapicerowaniem mebli, czyli obijaniem ich tkaninami. Najczęściej dotyczy to mebli wypoczynkowych – foteli, kanap, sof, podnóżków czy puf. W zależności od potrzeb tapicer reperuje lub całkowicie wymienia tapicerkę. Szczególnie wymagającym zadaniem, wobec którego staje czasem tapicer, jest renowacja mebli zabytkowych. Musi to zrobić przy wykorzystaniu tradycyjnych narzędzi i metod, aby wiernie oddać wygląd i zachowanie obicia w kontakcie z osobą używającą mebla.

Nieco inną tapicerską działką są tapicerki samochodowe. Z usług tapicera można skorzystać, kiedy marzy nam się naprawa lub zmiana wyglądu siedzeń w samochodzie. Ponadto usługi tapicerskie obejmują oprócz samych siedzeń pokrowce, obicia dachowe, podsufitkę i obicie paneli drzwi, a w przypadku autobusów zasłony w oknach i wykładzinę na podłodze.

Czy to już wszystko? Nie! Niektórzy tapicerzy wykonują od początku do końca tapicerowane meble oraz dekoracje, np. zasłony, wykładziny i dywany. Można im także powierzyć drobne prace, takie jak obciąganie guzików, wygłuszanie drzwi czy układanie wykładzin. Zakres usług świadczonych w danym zakładzie tapicerskim zależy wyłącznie od chęci i umiejętności rzemieślnika. Tapicer nie zrobiłby jednak niczego bez ciekawych, wytrzymałych tkanin i innych akcesoriów. Bogatą ofertę tego typu artykułów proponuje www.artmeb.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz