Materiał Partnera

Co może, a co powinno znaleźć się w dużym ogrodzie?

Co może, a co powinno znaleźć się w dużym ogrodzie?

Ogród to coś więcej niż trawnik i rośliny ozdobne. Stanowi ważną część naszego domu i odpowiednio zagospodarowany może służyć nam przez cały rok. Duża przestrzeń daje nam wiele możliwości w kwestii aranżacji i warto to wykorzystać. Powinniśmy przy tym pamiętać, by znaleźć w ogrodzie miejsce nie tylko na elementy dekoracyjne, ale również te funkcjonalne. W artykule doradzamy najlepsze rozwiązania.

Funkcjonalny układ ogrodu

Zagospodarowanie przestrzeni ogrodu powinno zależeć od dwóch czynników: tego, jak planujemy spędzać w nim czas oraz jak wiele czasu i energii chcemy poświęcić na jego pielęgnację. Nie warto inwestować w wymagające rabaty, jeśli wiemy, że nie mamy dość zapału, by się nimi zajmować. Za podstawę kompozycji przyjmijmy drzewa i krzewy, są one najłatwiejsze w uprawie, a iglaki mogą być ozdobą przez cały rok. Byliny i rośliny sezonowe powinny natomiast stanowić barwne uzupełnienie aranżacji.

Zieleń to jednak niejedyne elementy dekoracyjne w ogrodzie. Zwróćmy uwagę na sam dom oraz elementy małej architektury. W dużym ogrodzie znajdzie się miejsce na pergole, oczka wodne, drewniane altany. Zadbajmy jednak, by tworzyły one spójną całość. Romantyczny ogród pełen cienistych zakątków nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli nas dom ma postać nowoczesnej, kanciastej bryły. Podobnie minimalistyczny trawnik nie będzie pasował do rustykalnego domu na przedmieściu.

Dobrym pomysłem jest podzielenie ogrodu na strefy różnym przeznaczeniu. Powinny one odpowiadać celom, do jakich przeznaczony będzie ogród. Rozmieszczenie roślin pozwoli nam w naturalny sposób oddzielić je od siebie, a poprowadzone pomiędzy nimi ścieżki wprowadzą do przestrzeni ogrodu ład i organizację.

Rozrywka i relaks w ogrodzie

Ogród służyć ma głównie odpoczynkowi. Stąd najczęściej jego spotykanym wyposażeniem są różnego rodzaju stoły, ławki, krzesła czy rozkładane fotele. W dużym ogrodzie możemy jednak umieścić również inne obiekty, takie jak sauna ogrodowa, basen czy wanny spa typu jacuzzi. Szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem jest przy tym ta pierwsza. Wyróżnić możemy kilka typów sauny, z których każdy charakteryzuje się nieco innymi warunkami. W ogrodzie najczęściej wybierana jest sauna fińska, osiągająca temperaturę od 85 do 110 stopni Celsjusza i wilgotności od 10 do 18%. Może być ona wyposażona w piec elektryczny lub piec opalany drewnem.

Innym rodzajem sauny są:

  • sauna mokra – temperatura od 70 do 90 stopni Celsjusza, wilgotność do 40%;
  • Infrared – temperatura od 50 do 65 stopni Celsjusza, wilgotność około 30%.

Należy pamiętać, że sauna to zawsze ta sama konstrukcja drewniana, której klimat nadaje głównie zastosowane urządzenie grzewcze. Nie każdy typ sauny będzie mógł zostać zamontowany w ogrodzie. Aby wybrać odpowiedni rodzaj sauny oraz poradzić się w kwestii wyboru miejsca na kabinę, należałoby podjąć rozmowy z doświadczonym wykonawcą. Producenci saun tacy jak firma Keske oferują zarówno sauny ogrodowe tworzone na wymiar, jak i gotowe kabiny.

Sauna ogrodowa to zazwyczaj sporych rozmiarów konstrukcja, często wyposażona w przedsionek czy część tarasową służącą do wypoczynku po saunie. Należy pamiętać, że odpowiednio zaprojektowana sauna to zawsze ozdoba naszego ogrodu przy pozytywnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz