Artykuł sponsorowany

Co lepiej wybrać: implant zębowy czy koronę?

Co lepiej wybrać: implant zębowy czy koronę?

Każdy ubytek w obrębie jamy ustnej dorosłego człowieka powoduje duży dyskomfort w wielu sferach życia. Utrata zębów stałych prowadzi bardzo szybko do takich zmian, jak: deformacja dziąseł, rozwijanie się chorób przyzębia czy narastające trudności z przeżuwaniem pokarmów. Luki w uzębieniu możesz jednak w prosty sposób wypełnić, wybierając implanty zębowe lub koronę. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.

Korony protetyczne znajdują zastosowanie wówczas, gdy pacjent ma dobrze zachowany korzeń zęba, a jedynie wierzchnia część, czyli szkliwo wraz z zębiną, uległy próchnicy, złamaniom, wytarciom lub przebarwieniom. Implanty zaś są wszczepiane wtedy, gdy korzeń zęba został całkowicie usunięty lub jest na tyle osłabiony, że nie pozwala na osadzenie korony ani codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Korony zębowe i licówki

Aby odzyskać piękny, biały uśmiech, pacjenci często zgłaszają się do techników dentystycznych z prośbą o wstawienie korony z porcelany lub kompozytu. Jak podkreśla Lek. Ewa Minor – Ptaszyńska z Gabinetu Denmed: ostateczną decyzję odnośnie możliwości zastosowania korony podejmuje stomatolog, w oparciu o stosowne badanie, w tym RTG zęba. Po dokonaniu analizy stanu korzenia oraz zębiny może się okazać, że nie ma konieczności wykonywania całej korony, lecz jedynie licówkę, czyli częściowe uzupełnienie struktury zęba. Korony zalecane są szczególnie po udanym zakończeniu leczenia kanałowego.

Uzupełnienie stałe w postaci koron lub licówek pozwala Ci w stosunkowo krótkim czasie odzyskać piękny uśmiech i jest to metoda zdecydowanie mniej inwazyjna oraz tańsza niż w przypadku implantów. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że korony lub licówki osadzone na słabej zębinie popękają, dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego stomatologa, który dokona prawidłowej oceny stanu Twoich zębów.

Implanty stomatologiczne

Implant, czyli śruba tytanowa lub cyrkonowa, wkręcany jest bezpośrednio w kości szczękowe w miejscu po usuniętym korzeniu zęba. Zwieńczeniem implantu jest korona protetyczna, dopasowana odcieniem i kształtem do pozostałych zębów, co daje bardzo naturalny efekt wizualny. Takie korony są niezależnie od zębiny, dzięki czemu utrzymują się przez wiele lat w idealnym stanie.

Przeciwwskazaniami do wykonania implantów są między innymi: problemy z krzepliwością krwi, osteoporoza, a także ciąża, niedoleczona próchnica, alkoholizm czy nawracające zapalenia dziąseł. Jeżeli rozważasz wykonanie implantów, musisz też wiedzieć, że są one kilkukrotnie droższe niż korony, ale stanowią one czasem jedyne możliwe rozwiązanie w przypadku rozległych ubytków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz