Co kupić na Dzień Dziecka?

Co kupić na Dzień Dziecka?

Najmłodsi z niecierpliwością oczekują 1 czerwca – nie tylko z powodu nadchodzących wakacji, ale przede wszystkim zbliżającego się Dnia Dziecka. Sprawdź, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla swojej pociechy i dowiedz się, skąd wzięła się tradycja obchodzenia Dnia Dziecka.

Kto wymyślił Dzień Dziecka?

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca już od lat 50. Ciekawostką jest, że przed II wojną światową obchodzono Święto Dziecka jesienią, a dokładniej 22 września. Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1954 roku. W ten sposób chciano rozpowszechnić ideały dotyczące praw dziecka, które zostały zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych. Święto jest obchodzone 20 listopada w różnych krajach, a w Polsce tego dnia świętujemy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Ile jest dzieci w Polsce?

Według ostatnich statystyk GUS 18% ludności stanowią dzieci i młodzież do 17 roku życia – 6,9 milionów. W Polsce w ostatnich latach więcej rodzi się chłopców – statycznie na 100 chłopców przypada 95 dziewcząt.

Najczęściej dzieci w naszym kraju rodzą się latem, czyli w okresie od czerwca do września. Ciekawe, że najwięcej dzieci przychodzi na świat we wtorek, a najmniej w weekend. W 2015 roku najwięcej dzieci urodziło się 15 września, oczywiście we wtorek.

Jaki prezent na Dzień Dziecka wybrać?

Młodsze dzieci na pewno ucieszą się z zabawki. Lalka, klocki czy może grzechotka? Od wyboru konkretnej zabawki ważniejsze są jednak kwestie bezpieczeństwa. Kupując prezent na Dzień Dziecka, zawsze pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • Sprawdź, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi lub małych wystających elementów, które dziecko może oderwać i połknąć.
  • Przekonaj się, czy zabawka jest odpowiednia do wieku pociechy. Na opakowaniu powinny znaleźć się informacje na ten temat.
  • Upewnij się, czy na zabawce umieszczony został znak CE, który jest gwarancją, że zabawka została oceniona pod względem bezpieczeństwa użytkowania.
  • Pamiętaj, że w zestawach kosmetycznych przeznaczonych dla dzieci oraz grach smakowych i zapachowych mogą być uczulające substancje, dlatego sprawdź, czy na opakowaniu została umieszczona informacja o alergenach.  
  • Upewnij się, że do zabawki została dołączana instrukcja użytkowania lub instrukcja montażu. Nieprawidłowo złożona zabawka (np. huśtawka) może stanowić poważne zagrożenie. Pamiętaj, by nawet po montażu zachować instrukcję.
  • Wszelkie uwagi możesz zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

Jak spędzić dzień dziecka?

Żaden rodzic nie może zapomnieć, kiedy jest Dzień Dziecka, ale przede wszystkim powinien pamiętać, że nie tylko prezenty są w tym dniu najważniejsze. Poświęć ten dzień wyłącznie pociechom i spędź czas w rodzinnym gronie. Pierwszego czerwca przygotowywane są liczne atrakcje na Dzień Dziecka – wspólnie wybierzcie się na imprezę na świeżym powietrzu. Do wyboru są zawody sportowe, warsztaty plastyczne czy wydarzenia kulturalne.

Źródło: GUS, UOKiK

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Natalia J.
Natalia J.
10.04.2018
Ja dla syna wybrałam klocki, Maple, a dla córki muszę znaleźć jakąś fajną grę dla dzieci :)