Artykuł sponsorowany

Co dzieje się z autem oddanym do kasacji?

Co dzieje się z autem oddanym do kasacji?

Samochody nie są wiecznymi maszynami. W końcu się psują i niszczą, przez co wymagają wymiany. W takich sytuacjach pojawia się pytanie: co zrobić z uszkodzonym i zużytkowanym autem? Najlepiej oddać je do złomowania. Należy udać się do stacji demontażu pojazdów, gdzie pracownicy zawodowo zajmują się złomowaniem zużytych pojazdów.

W jakich sytuacjach należy zezłomować auto?

Złomowanie pojazdów jest potrzebne najczęściej w momencie, gdy samochód utracił swoją sprawność, np. w wyniku poważnego wypadku. Kierowcy oddają auta do stacji demontażu pojazdów również wtedy, gdy pojazdy są tak wyeksploatowane, że stanowią zagrożenie na drodze. Jeżeli samochód jest stary, a także nie nadaje się do sprzedaży z powodu swojego słabego stanu technicznego, złomowanie jest nieuniknione.

Przykładem stacji demontażu pojazdów, w której można dokonać złomowania, jest Auto-Kasacja TEDIPOL. Pracownicy zajmują się tu również sprzedażą części samochodowych.

Jak przebiega złomowanie?

Pierwszym krokiem do zezłomowania pojazdu jest oddanie go do stacji demontażu pojazdów (obiekt musi posiadać odpowiednie uprawnienia, nadane przez wojewodę). Potrzebne będą różne dokumenty, np. karta pojazdu i dowód rejestracyjny. Wszystkie dane z papierów powinny potwierdzać tożsamość właściciela pojazdu. Jeżeli któregoś z dokumentów brak należy udać się do Wydziału Komunikacji urzędu miasta lub gminy.

Pojazd można dostarczyć do stacji demontażu samodzielnie lub za pośrednictwem lawety. Stacje oferują z reguły darmowy transport na niewielkie odległości. Pracownicy dyskutują z właścicielem na temat sprawnych części, lub podzespołów oddanego samochodu. Kierowca może otrzymać zapłatę za zezłomowany pojazd, którą liczy się w około 10 zł za kilogram złomu.

Na stacji demontażu pojazdów zostanie sporządzony odpowiedni dokument potwierdzający zezłomowanie pojazdów. Jest to tzw. zaświadczenie o kasacji.

Wyrejestrowanie pojazdu musi nastąpić w przeciągu 30 dni od chwili przekazania auta do stacji. W wydziale komunikacji należy mieć przy sobie dowód osobisty i rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC, a także zaświadczenie o kasacji.

Co po oddaniu auta?

Auto, które zostało oddane do stacji, przed złomowaniem zostanie poddane demontażowi. Na początku pracownicy wyjmują akumulator i poduszki powietrzne, a także usuwają wszystkie płyny. Później nadchodzi właściwa rozbiórka – wszystkie części auta podlegają segregacji. Sprawne podzespoły mogą zostać wykorzystane do sprzedaży i naprawy innych pojazdów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz