Artykuł sponsorowany

Ciepłe płyty fundamentowe

Ciepłe płyty fundamentowe

Ciepła płyta fundamentowa stanowi połączenie płyty fundamentowej z systemem grzewczym. Zadaniem takiej płyty jest nie tylko równomierne przenoszenie obciążeń budynku na grunt ale również zapewnienie w domu stabilnej temperatury i komfortu cieplnego, bez zwiększania kosztów eksploatacji. To bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych.

Źródła ciepła w płytach fundamentowych.

Źródłem ciepła w płycie fundamentowej grzewczej może być powietrze, woda lub prąd. W przypadku powietrza, jego obieg w rurach zatopionych w betonie odbywa się przy użyciu wentylatora, który jest elementem agregatu grzewczego. Powietrze przepływa przez wbudowaną w niego nagrzewnicę elektryczną albo wodną, osiągając tym samym temperaturę potrzebną do ogrzania płyty fundamentowej. W przypadku gdy głównym nośnikiem ciepła w płycie jest woda, system można spiąć poprzez rozdzielacze z wszelkiego rodzaju kotłami gazowymi, elektrycznymi, pompami ciepła. Ważne aby były to kotły tzw. niskotemperaturowe, w których temperatury czynnika grzewczego nie przekraczają 35°C. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie elektryczne przy użyciu kabli elektrycznych, które zostają zatopione w betonie w trakcie procesu wylewania betonu. Jeśli ktoś nastawia się na ogrzewanie prądem, rozwiązanie takie eliminuje dodatkowe koszty w postaci zakupu jednostki grzewczej. W trakcie procesu posadzka osiąga temperaturę 22-24°C, co powoduje, że zjawisko konwekcji jest znikome, a rozwiązanie takie jest korzystne zwłaszcza dla alergików

Zalety grzewczej płyty fundamentowej

Płyty fundamentowe są idealnym rozwiązaniem, gdy budynek trzeba posadowić na gruntach o słabej nośności lub gruntach w których występują problemy z wodami gruntowymi. Duża powierzchnia pyty fundamentowej powoduje, że obciążenia budynku na podłoże przenoszone są równomiernie a same wartości obciążeń są dużo mniejsze w porównaniu z fundamentami tradycyjnymi – ma to  duże znaczenie w przypadku gruntów podatnych na osiadanie. Budowę płyty fundamentowej można rozpocząć również w okresie zimowym, jedynym warunkiem jest brak temperatur ujemnych, które mogą doprowadzić do zamarznięcia gruntu lub utrudnić betonowanie samej płyty, jednakże zaletą tej technologii jest jej krótki czas powstawania, który przeważnie zamyka się w dwóch tygodniach. Prace ziemne ograniczają się przeważnie od jednego do trzech dni, w zależności od wielkości płyty. Najbardziej ekonomiczny rozwiązaniem jest wykonanie płyty grzewczej, gdyż wraz z zalaniem płyty betonem otrzymujemy tzw. stan „zerowy” budynku i to wszystko w dwa tygodnie. Porównując to do tradycyjnych fundamentów, gdzie najpierw należy wylać ławy, odczekać, murować ściany fundamentowe, położyć izolację przeciwwilgociową wewnętrzną i zewnętrzną, zasypać wewnątrz ściany fundamentowe zagęszczoną pospółką, wylać chudziaka, położyć na zewnątrz ocieplenie na ścianach fundamentowych, zasypać fundamenty z zewnątrz. Tyle pracy, a nie mamy jeszcze ocieplenia na posadzce, ogrzewania podłogowego i wylewki właściwej. Budynki które wzniesiono na płytach fundamentowych wykazują znikomą podatność na pęknięcia oraz wyeliminowano w nich tzw. osiadanie podłóg, które spowodowane jest złym zagęszczeniem materiału podczas zasypywania fundamentów.

Ostatnio zaobserwowano duże zainteresowanie płytami fundamentowymi co spowodowało, że pojawiło się wielu niedoświadczonych wykonawców i projektantów płyt. Brak doświadczenia w projektowaniu płyt powoduje, że płyty są bardzo często przezbrojone, do ich wykonania używa się bardzo drogich materiałów a warstwa betonu jest zbyt gruba i to wszystko w imię „ lepiej dołożyć i spać spokojnie”. Stąd często bierze się stwierdzenie, że płyta fundamentowa grzewcza to bardzo drogie rozwiązanie. Nic bardziej mylnego. Do wykonania samej płyty fundamentowej, zwłaszcza grzewczej należy wybrać firmę z doświadczeniem i rekomendacją, dlatego, gdyż popełnione błędy podczas rozkładania ogrzewania, czy rur instalacji wodnej, po zalaniu betonem mogą być już nieodwracalne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz