Artykuł sponsorowany

Ciekawostki na temat kuchni włoskiej

Ciekawostki na temat kuchni włoskiej

Włoska kuchnia jest najlepsza na świecie! Kto potrafi oprzeć się smakowi pizzy czy spaghetti? Kto nie doceni aromatu świeżej oliwy, ziół i dojrzałych pomidorów? Smakują nam włoskie potrawy, ale czy znamy historię powstania tych pysznych dań?

Spaghetti carbonara

Statystyczny Włoch zjada rocznie około 25 kilogramów wyrobów z ciasta makaronowego. Pasta stanowi podstawę diety mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Danie to składa się z makaronu polanego sosem i posypanego serem. Najpopularniejsze wersje spaghetti to bolognese lub carbonara. Ciekawa jest historia powstania tego drugiego sosu.

Spaghetti carbonara  pochodzi z regionu Rzymu. Składa się z makaronu oraz sosu powstałego na bazie jajek, czarnego pieprzu,  boczku i żółtego sera. Co ciekawe, jest to potrawa, która nie ma zbyt długiej historii. Wymyślili ją i skomponowali włoscy żołnierze podczas II wojny światowej z tych składników, który były akurat dostępne. Dziś potrawę tę serwują wszystkie restauracje z kuchnią włoską na świecie.

Pizza

Pizza to chyba najbardziej znana potrawa kuchni włoskiej. Bardzo prosta w przygotowaniu i sycąca stała się ulubionym daniem milionów ludzi na całym świecie. Jej historia jest dość przewrotna, bo tak dużą popularność zyskała dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to neapolitańczyk, mieszkający w Stanach Zjednoczonych i tęskniący za ojczyzną,  w 1895 roku w Nowym Jorku otworzył pierwszą na świecie pizzerię. Bo to właśnie Neapol jest ojczyzną pizzy, która przez lata była potrawą spożywaną przez biednych mieszkańców miasta. Po II wojnie światowej „przypomnieli” sobie o niej Włosi, dzięki robotnikom z południa półwyspu emigrującym za pracą w północne rejony kraju. Wcześniej sławę zdobyła już w Stanach Zjednoczonych, Austrii oraz kilku krajach Europy.

Pizza to płaski placek z ciasta drożdżowego (w oryginale z ciasta makaronowego), polany sosem pomidorowym, posypany serem mozzarella i udekorowany ziołami, a następnie pieczony w bardzo gorącym piecu. Dania podobne do pizzy pojawiały się już w starożytności. Grecy spożywali cienkie ciasto zapiekane z różnymi dodatkami, np. z oliwkami, czosnkiem i ziołami. Podobne danie znane było Egipcjanom, a około 500 roku dotarło do Rzymu, gdzie stało się popularne wśród chłopów. Pierwsze neapolitańskie pizze przyrządzano bez sosu pomidorowego, bowiem te słodkie czerwone warzywa nie były jeszcze znane na naszym kontynencie. W XVII wieku, gdy sprowadzono pomidory do Europy, w Neapolu zaczęto serować pizzę z sosem pomidorowym. W takiej wersji znamy ją i uwielbiamy do dziś. Najstarsza pizzeria to neapolitańska Antica Pizzeria Port’Alba, która działa od 1830 roku. Smaczną pizzę serwuje wiele lokali, zwłaszcza tych, które nie należą do sieci restauracji. Jednym z nich jest Pizzeria Koloseum z Zielonej Góry, w której legendarny włoski placek przyrządzany jest według oryginalnych receptur.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz