Materiał Partnera

Ciekawe pomysły na stylizację mebli

Ciekawe pomysły na stylizację mebli

Odziedziczyłeś meble rodem z PRL i zastanawiasz się co z nimi zrobić? A może masz w domu meblościankę, której design jest bardziej nowoczesny, jednak wciąż nie w Twoim stylu? Nie musisz wymieniać ich na nowe. Możesz je przemalować na dowolny kolor lub udekorować wedle uznania. Możesz bardzo wiele, nie musisz się ograniczać do asortymentu sklepów z meblami.

Po co stylizować meble?

 – Stylizacja mebli poprzez ich odrestaurowanie mieści się w idei zero waste, która zakłada unikanie produkowania śmieci – informuje ekspert z firmy Decokreacje.

To najpewniej kwestia osobowości, po prostu nie lubisz siedzieć w miejscu. Niezależnie czy wynajmujesz mieszkanie, czy mieszkasz na swoim, wystarczy jedno spojrzenie i już wiesz, że coś nie pasuje, znudziło się, jest przestarzałe. Napędza Cię zmiana i indywidualizm, lubisz mieszkać inaczej niż wszyscy. Masz duszę artysty. Jeśli ten opis pasuje do Ciebie, dobrze trafiłeś, istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą Ci zrealizować najbardziej śmiałe projekty wystroju wnętrz, a za to niewiele kosztują. Wybierając alternatywę wobec zakupu nowych i często bardzo drogich mebli, nie obciążasz środowiska. Wykorzystując ciekawe pomysły, nie tylko żyjesz na własnych zasadach, ale także wspierasz środowisko. Czyż to nie piękne?

Ciekawe pomysły na stylizację mebli

Pierwszą ciekawą techniką jest malowanie mebli. Może być tak, że matowienie papierem ściernym może mocno naruszyć powierzchnię. Do malowania każdego rodzaju mebla warto wybrać farby kredowe. Nie wymagają przygotowania powierzchni poza odtłuszczeniem. Matowienie nie jest potrzebne, a tym samym masz pewność, że nie zniszczysz powierzchni. Farby kredowe pozwalają na uzyskanie szeregu ciekawych efektów, są przy tym niezwykle trwałe i odporne na ścieranie. Używając ich, możesz pozostać przy gładkiej strukturze lub celowo mebel postarzyć, wystarczy, że poprzecierasz go w odpowiednim momencie ściereczką lub gąbeczką. Możesz w podobny sposób uzyskać efekt cieniowania – dodać inny kolor niż bazowy, np. złoto lub srebro. Innym ciekawym pomysłem na stylizację mebli jest zastosowanie techniki decoupage. Możesz stworzyć dowolny serwetkowy wzór na Twoich meblach, zyskując niepowtarzalny efekt.

Technika stylizacji a materiały

Niezależnie od wybranej techniki, aby uzyskać pożądany efekt, musisz postawić na sprawdzone materiały. Obecnie ze względu na wzrost popularności na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb kredowych. Jedną z najlepszych, a więc taką najbardziej kryjącą, trwałą i o pięknej palecie barw jest marka Annie Sloan. Jest nieco droższa, ponieważ użyte w niej substancje są najwyższej jakości. Poczujesz to w trakcie pracy. Jeśli chodzi o inne techniki, warto wybrać się przed ich zastosowaniem na warsztaty decoupage. Dowiesz się na nich o najlepszych materiałach i kolejności wszystkich czynności, których zachowanie również zapewni trwałość naniesionych wzorów. Warto wcześniej poćwiczyć dekorację na mniejszych elementach – skrzynkach, kuferkach i innych.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz