Materiał Partnera

Cięcie tlenowe kontra cięcie plazmowe – czym się różnią?

Cięcie tlenowe kontra cięcie plazmowe – czym się różnią?

Cięcie tlenowe oraz plazmowe to dwa najpopularniejsze typy cięć stosowane w większości prac warsztatowych. Obie metody spawalnicze są bardzo precyzyjne, a każda z nich znajduje inny zakres zastosowań. Przyjrzyjmy się, czym różnią się obie techniki i jak wygląda cały proces spawalniczy.

Cięcie tlenowe

Cięcie tlenem to proces, w którym metal podgrzewany jest płomieniem tlenowo-acetylenowym do temperatury zapłonu, a później spalany w strumieniu tlenu. Warunkiem przeprowadzenia reakcji jest utrzymanie różnicy temperatur – temperatura zapłonu musi być niższa od temperatury topnienia, zaś temperatura topnienia tlenków metalu ma być niższa od temperatury topnienia samego metalu. Spełnienie tych dwóch warunków sprawia, że cięciu tlenowemu nie może być poddana wyłącznie stal niestopowa i tytan.
W pierwszym przypadku temperatura zapłonu żelaza wynosi aż 1050 stopni i rośnie wraz ze zwiększeniem zawartości węgla. Jeżeli zaś chodzi o tytan, jedyną możliwością jest cięcie złomowe.

Cięcie tlenem – jak przebiega?

Cięcie tlenem wymaga użycia specjalnego palnika do cięcia. Poprzez zmieszanie tlenu z acetylenem oraz doprowadzenie strumienia tlenu tnącego wytwarza się płomień podgrzewający. Płomień zapala się tak jak w palniku do spawania. Następnie otwierana jest dysza. Zwiększony pobór tlenu skutkuje zaburzeniem proporcji tlenu z acetylenem i rozregulowanie płomienia. W tym momencie konieczna jest regulacja bez zmiany położenia zaworu tlenu tnącego.  Po zamknięciu zaworu następuje zbliżenie palnika do miejsca cięcia i podgrzanie części do odpowiedniej temperatury. Otwarcie zaworu tlenu i cięcie odbywają się po uzyskaniu odpowiedniej temperatury zapłonu metalu ciętego.
Cały proces wymaga dużej precyzji i doświadczenia w doborze parametrów i numeru dyszy tnącej. Cięcie wyrobów hutniczych na wymiar wymaga skorzystania z usług profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem – tak jak Obróbka Metali Wilstal Spółka Cywilna.

Cięcie plazmowe

Zdecydowanie prostszym i bardziej intuicyjnym rodzajem cięcia jest cięcie plazmowe, które umożliwia przycięcie każdego rodzaju materiału. Do przeprowadzenia prac niezbędne są: uchwyt do cięcia plazmowego, butla z gazem plazmowym, urządzenie do cięcia blach stalowych oraz źródło prądu dedykowane do cięcia plazmowego. Biorąc pod uwagę liczbę elementów niezbędnych do stworzenia stanowiska plazmowego, cięcie może odbywać się wyłącznie w warunkach warsztatowych.

Wybierając metodę cięcia warto pamiętać, że cięcie plazmowe jest zdecydowanie bardziej efektywne niż cięcie tlenem. Metoda daje więcej możliwości przy zachowaniu najwyższej jakości cięcia.

Opracowanie:
Jarocin, al. Niepodległości 30
tel. 62 747 20 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz