Artykuł sponsorowany

Cięcie termiczne – co warto o nim wiedzieć?

Cięcie termiczne – co warto o nim wiedzieć?

Cięcie termiczne jest jedną z podstawowych technik spawalniczych. Odbywa się ono przy użyciu nowoczesnych maszyn, które umożliwiają wykonywanie cięcia na kilka różnych sposobów. W jakich sytuacjach stosowane jest cięcie termiczne? Co warto wiedzieć o tej usłudze? Czym różnią się poszczególne metody cięcia termicznego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Cięcie termiczne – co to takiego?

Cięcie termiczne stosowane jest głównie na metalach i polega na miejscowym utlenianiu lub wytapianiu. Powstająca w ten sposób szczelina pozwala na rozdzielenie materiału na części. Występują różne rodzaje cięcia termicznego – między innymi cięcie gazowe, tlenowo-proszkowe, laserowe, łukowe i plazmowe. Każde z nich ma inne zastosowania. Firmą, która zajmuje się cięciem termicznym oraz wykonuje inne nowoczesne usługi spawalnicze, jest Control Mariusz Prokopowicz. Nowoczesny park maszynowy pozwala na realizację wszystkich zleceń na najwyższym poziomie.

Charakterystyka wybranych metod

Często stosowane cięcie gazowe jest realizowane przy użyciu zwykłego, czystego tlenu w połączeniu z płomieniem gazowym. Miejsce cięcia rozgrzewane jest do temperatury ponad 1300 stopni Celsjusza. Żeby zrealizować takie cięcie temperatura zapłonu z tlenem musi być niższa od temperatury topnienia metalu – w końcu nie chodzi o to, by go wytapiać, tylko spalać. Tę metodę cięcia zwykle stosuje się w przypadku stali węglowej i niskostopowej. Bardzo precyzyjną, nowoczesną metodą cięcia metali jest cięcie laserem. Dzięki wiązce promieniowania elektromagnetycznego możemy skutecznie podzielić elementy metalowe na części. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach laser stosowany jest też do spawania, dziurkowania i grawerowania. W przypadku cięcia najczęściej stosuje się laser CO2, który świetnie sprawdza się na elementach cieńszych niż pół centymetra. Taką metodę można zastosować przy stali nisko- i wysokostopowej, a nawet przy metalach nieżelaznych – w ten sposób tnie się tytan lub nikiel. Żeby cięcie laserowe było skuteczne, strumień światła musi wnikać do metalu. Trzecim rodzajem cięcia metali jest cięcie plazmą – używa się jej strumienia do wytapiania szczeliny. Kluczowa dla tego procesu jest bardzo wysoka temperatura plazmy i duża prędkość wylotowa gazów. Od właściwości maszyny tnącej metal zależy w tym przypadku grubość elementów, które można w ten sposób przeciąć. Jeśli nie wiemy, jaka metoda cięcia będzie najlepsza, koniecznie zapytajmy o to doświadczonych fachowców z dobrej firmy spawalniczej – oni podpowiedzą nam, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.


Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz