Artykuł sponsorowany

Cięcie strumieniem wody – co to jest i jakie ma zastosowania?

Cięcie strumieniem wody – co to jest i jakie ma zastosowania?
Nowoczesna technologia cięcia strumieniem wody cieszy się coraz większym uznaniem wśród wielu inwestorów. Dzieje się tak dlatego, że uzyskane w ten sposób powierzchnie charakteryzują się ogromną precyzją oraz niespotykaną nigdzie indziej dokładnością. Warto także zauważyć, iż strumień wody pod ogromnym ciśnieniem może przebić się przez znacznie grubsze materiały niż laser, czy plazma. Co warto wiedzieć o całym procesie i jakie ma on tak naprawdę zastosowania?

Czy sama woda wystarczy?

Wybór ostrza zawsze zależy od rodzaju materiału, który musi przeciąć. Zasada ta dotyczy zarówno noży myśliwskich i kuchennych, jak i w tym konkretnym przypadku strumienia wody. Samą wodę pod ciśnieniem wykorzystuje się podczas cięcia materiałów ze stopów miękkich oraz wtedy, gdy są one po prostu cienkie. Co w przypadku, gdy cięty materiał jest grubszy? Wtedy do wody dodaje się specjalnego składnika. Mowa tu o materiale takim jak garnet. Co to takiego? W dużym skrócie można porównać go do piasku, aczkolwiek charakteryzuje się on wyraźnie większą twardością oraz ostrzejszymi krawędziami.

Mieszanina wody z garnetem rozpędzona do prędkości  340 m/s umożliwia wykonanie cięć o niezwykłej precyzji oscylującej w granicach 0,1 mm. Wykonywaniem takich usług zarówno z materiału powierzonego, jak i własnego zajmują się jedynie wyspecjalizowane firmy. Zdecydowanie należy do nich przedsiębiorstwo Metconcept, które dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu zdążyło wyrobić sobie renomę jednego z najlepszych w skali całego kraju. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie. Jakiego typu materiały można przeznaczyć do cięcia tą metodą?

Zastosowanie technologii cięcia strumieniem wody

Choć cięcie strumieniem wody najbardziej kojarzy się z poddawaniem temu procesowi wyrobów stalowych w tym stali węglowej, czy stali nierdzewnej, okazuje się, że uniwersalność zastosowań, jest tutaj ogromna. Cięcie strumieniem wody doskonale sprawdza się podczas przecinania kamieni naturalnych, z czego chętnie korzystają firmy, zajmujące się np. sprzedażą nagrobków. Woda pod ciśnieniem jest w stanie przeciąć także szkło oraz poliwęglany, które słyną przecież ze swojej odporności mechanicznej. Przedstawiciele branży budowlanej mogą skorzystać z usług cięcia wyrobów ceramicznych, czy gresowych.

Co wyda się ciekawostką, tą metodą przeciąż można także gumy i wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych. Nie można zapomnieć także o drewnie oraz kompozytach drewnianych. Jeżeli chciałoby się sprawdzić, jak przebiegałoby cięcie materiału, który nie został tu wymieniony, wystarczy złożyć zapytanie ofertowe. Profesjonaliści są w stanie wykonać taką próbę za darmo.
Opracowanie:
Nowy Dwór Mazowiecki, Przemysłowa 8
tel. 692 496 141
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz