Materiał Partnera

Cięcie plazmą – specyfikacja i zalety

Cięcie plazmą – specyfikacja i zalety

Technologia cięcia plazmą jest dzisiaj jednym z najbardziej innowacyjnych procesów w obrębie obróbki cieplnej. Pozwala on bowiem na obróbkę metali o wysokim współczynniku twardość i o dużej grubości, zapewniając przy tym dużą precyzję. Jest to możliwe dzięki miejscowemu zjawisku topienia materiału, przy temperaturze sięgającej nawet kilku tysięcy stopni Celsjusza!

Jak powstaje plazma przy procesie obróbki cieplnej/termicznej?

Plazma w obróbce cieplnej/termicznej to nic innego, jak zjonizowany gaz, który przebiega po łuku elektrycznym jarzącym się pomiędzy elektrodami. Nie ma zatem możliwości wytworzenia tego stanu bez wykorzystania tak zwanych gazów plazmotwórczych. Do nich zalicza się przede wszystkim argon, wodór, dwutlenek węgla, a także mieszanki argon-hel i argon-wodór. To właśnie przy ich udziale możliwe jest cięcie plazmowe, które w uproszczeniu polega na topieniu i wyrzucaniu metali ze szczeliny cięcia, przy bardzo wysokich temperaturach. Podstawowymi parametrami tejże technologii, są zaś: natężenie prądu (A), napięcie łuku elektrycznego (V),  prędkość cięcia w m/min., rodzaj i ciśnienie w Mpa (bar) oraz natężenie przepływu gazu plazmowego w l/min. Ważna jest również sama konstrukcja elektrody!

Zalety technologii cięcia plazmą

Do głównych zalet technologii cięcia plazmą, zalicza się przede wszystkim: olbrzymia prędkość procesu, zapewniająca dużą moc przerobową, zapewnianie cięcia bez wcześniejszego podgrzewania, wytwarzanie niewielkiej szczeliny cięcia, możliwość wykonywania procesu cięcia bez wcześniejszego nadpalania materiałów cieńszych, a także wąska strefa wpływu cięcia, czyli brak ingerencji procesu w strukturę całego materiału – działanie miejscowe. W uproszczeniu technologia plazmowa, zapewnia zatem błyskawiczny proces obróbki termicznej, który pozwala na zagwarantowanie optymalizacji finansowych. Istotne jest przy tym również to, że materiał cięty, nie wymaga wykonania w późniejszym czasie złożonych działań wykończeniowych, ponieważ jego krawędzie są idealnie obrobione. Ważną zaletą cięcia plazmą jest to, że może ona być wykonana w technikach półautomatycznych, a także tych zapośredniczonych urządzeniami CNC.

Cięcie plazmowe – szerokie wykorzystanie w przemyśle

Cięcie plazmowe jest wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłowych, począwszy od tworzenia maszyn ciężkich, poprzez energetykę, hutnictwo, czy lotnictwo, kończąc na budownictwie, meblarstwie, dekarstwie, czy blacharstwie. Warto przy tym wiedzieć, że wiele ośrodków przemysłowych nie posiada własnej technologii plazmowej, a wykorzystuje wiedzę i umiejętności specjalistycznych, ślusarskich firm usługowych. Przykładem jednej z takich pracowni, jest przedsiębiorstwo Metalstech, które zajmuje się również nowoczesnymi metodami spawalniczymi, czy też szeroko rozumianym skrawaniem.

Opracowanie:
Łańcut, Piłsudskiego 123
tel. 576 003 550
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz