Artykuł sponsorowany

Specyfikacja i zalety cięcia plazmą stosowanego przez firmę Metalchem Kościan

Specyfikacja i zalety cięcia plazmą stosowanego przez firmę Metalchem Kościan

Technologia cięcia plazmą jest dzisiaj jednym z najbardziej innowacyjnych procesów w obrębie obróbki cieplnej. Pozwala on bowiem na obróbkę metali o wysokim współczynniku twardość i o dużej grubości, zapewniając przy tym dużą precyzję. Jest to możliwe dzięki miejscowemu zjawisku topienia materiału, przy temperaturze sięgającej nawet kilku tysięcy stopni Celsjusza! Co jeszcze warto wiedzieć o technice stosowanej m.in. przez firmę Metalchem Kościan?

Jak powstaje plazma przy procesie obróbki cieplnej/termicznej?

Plazma w obróbce cieplnej/termicznej to nic innego, jak zjonizowany gaz, który przebiega po łuku elektrycznym jarzącym się pomiędzy elektrodami. Nie ma zatem możliwości wytworzenia tego stanu bez wykorzystania tak zwanych gazów plazmotwórczych. Do nich zalicza się przede wszystkim argon, wodór, dwutlenek węgla, a także mieszanki argon-hel i argon-wodór. To właśnie przy ich udziale możliwe jest cięcie plazmowe, które w uproszczeniu polega na topieniu i wyrzucaniu metali ze szczeliny cięcia, przy bardzo wysokich temperaturach. Podstawowymi parametrami tejże technologii, są zaś:

  • natężenie prądu (A),

  • napięcie łuku elektrycznego (V), 

  • prędkość cięcia w m/min.,

  • rodzaj i ciśnienie w Mpa (bar),

  • natężenie przepływu gazu plazmowego w l/min.

Ważna jest również sama konstrukcja elektrody!

Zalety technologii cięcia plazmą

Jest kilka głównych zalet technologii cięcia plazmą. Zalicza się do nich olbrzymia prędkość procesu, zapewniająca dużą moc przerobową i cięcie bez wcześniejszego podgrzewania. Kolejne to wytwarzanie niewielkiej szczeliny cięcia i możliwość wykonywania procesu bez wcześniejszego nadpalania materiałów cieńszych. A także wąska strefa wpływu cięcia, czyli brak ingerencji procesu w strukturę całego materiału – działanie miejscowe. W uproszczeniu technologia plazmowa, zapewnia zatem błyskawiczny proces obróbki termicznej, który pozwala na zagwarantowanie optymalizacji finansowych. Istotne jest przy tym również to, że materiał cięty, nie wymaga wykonania w późniejszym czasie złożonych działań wykończeniowych, ponieważ jego krawędzie są idealnie obrobione. Ważną zaletą cięcia plazmą jest to, że może być wykonane w technikach półautomatycznych, a także za pośrednictwem urządzeń CNC.

Cięcie plazmowe – szerokie wykorzystanie w przemyśle

Cięcie plazmowe jest wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłowych. Począwszy od tworzenia maszyn ciężkich, poprzez energetykę, hutnictwo, czy lotnictwo, kończąc na budownictwie, meblarstwie, dekarstwie, czy blacharstwie. Warto przy tym wiedzieć, że wiele ośrodków przemysłowych nie posiada własnej technologii plazmowej, a wykorzystuje wiedzę i umiejętności specjalistycznych, ślusarskich firm usługowych. Przykładem jednej z nich, jest Metalchem Kościan, które zajmuje się również nowoczesnymi metodami spawalniczymi, czy też szeroko rozumianym skrawaniem.

Metalchem zajmuje się obróbką metali od ponad 15 lat. Dysponuje specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu może szybko i solidnie wykonywać konstrukcje stalowe dla klientów prywatnych oraz przedsiębiorstw. Świadczy usługi takie jak spawanie metodami MIG, MAG, TIG, obróbka skrawaniem, toczenie, frezowanie czy wiercenie. Oferuje także gięcie blach, rur i kształtowników oraz piaskowanie konstrukcji stalowych. Jest w stanie wykonać dla klientów przyczepy i naczepy ciężarowe, naczepy do przewozu kontenerów oraz zbiorniki i pojemniki dla zakładów produkcyjnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz