Materiał Partnera

Cięcie laserem w przemyśle. Zalety rozwiązania

Cięcie laserem w przemyśle. Zalety rozwiązania

Gdy dobieramy przemysłową metodę cięcia elementów, bierzemy pod uwagę nie tylko rodzaj materiału, ale także wiele różnych parametrów. To przede wszystkim grubość materiału i jego kształt, a także wymagania, które dotyczą jakość ciętych krawędzi. W zakładach, które oferują swoje usługi z zakresu cięcia laserowego i plazmowego, ważne są oczywiście możliwości produkcyjne, a więc szybkość cięcia, a co za tym idzie, koszty całego procesu. Na czym dokładniej polega cięcie laserem i jakie są zalety wykorzystania cięcia laserowego w przemyśle?

Na czym polega cięcie laserem i od czego zależy szybkość procesu?

Czynnikiem tnącym przy cięciu laserowym jest gorący promień lasera i gaz techniczny – obrabiany materiał nagrzewany jest intensywnie w miejscu cięcia; cięcie powstaje w wyniku spalania, topienia lub sublimacji. Szybkość cięcia zależy przede wszystkim od mocy wiązki lasera i charakterystyki ciętego elementu, przy czym istotne jest również wykorzystanie dysz o odpowiednich średnicach i sterowanie odległością dyszy, która powinna znajdować się we właściwym dystansie od ciętego materiału. Jak mówi nam przedstawiciel firmy UNI-LAGER z Rudy Śląskiej, szybkość cięcia laserem jest ważna nie tylko w kontekście obróbki jak największej liczby elementów w danym czasie. Zbyt mała prędkość cięcia laserowego może zmniejszać jakość cięcia, uszkadzając krawędzie elementu. Nadmierna prędkość również nie jest wskazana, gdyż może wówczas dochodzić do powstawania nacieków metalu przy krawędzi cięcia.

Jakie są zalety cięcia laserem?

Cięcie laserem to obok cięcia plazmowego technika wyjątkowo popularna ze względu na mnogość swoich zalet. To szybka, elastyczna technika cięcia szerokiej gamy materiałów, przy czym cięcia są naprawdę precyzyjne (szczeliny cięcia mogą mieć nawet mniej niż 1 mm szerokości) i powtarzalne. Chropowatość na krawędziach cięcia jest minimalna, materiał przy obróbce zachowuje czystość. Podczas cięcia laserowego nie mamy praktycznie do czynienia z odkształceniami termicznymi (energia cieplna koncentruje się wyłącznie w miejscu cięcia), a przy tym wiązka lasera nie ma kontaktu z powierzchnią ciętego materiału, co eliminuje odkształcenia mechaniczne. Laserem bez obaw można ciąć materiały, które przy cięciu mechanicznym mogłyby pęknąć, nawet przy niewielkim nacisku. Podobne cechy charakteryzuje proces cięcia plazmą, przy czym jak już wspomnieliśmy – wybór najlepszej metody cięcia zależny jest od wielu różnych czynników. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaką metodę cięcia przemysłowego najlepiej postawić – warto skonsultować się z fachowcami z firmy, która zajmuje się cięciem laserowym i plazmowym na co dzień.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz