Artykuł sponsorowany

Cięcie laserem – jak wygląda i jakie daje korzyści?

Cięcie laserem – jak wygląda i jakie daje korzyści?

Cięcie laserem jest dość powszechnie wykorzystywane w rozmaitych branżach przemysłowych. Dzięki temu procesowi możliwe jest wykonywanie cięć najróżniejszych przedmiotów. Do cięcia laserowego potrzebny są odpowiednie maszyny, które zapewnią najwyższą jakość cięcia. Proces ten jest korzystny w produkcji, ponieważ jest dokładny, powtarzalny i pozwala na zwiększenie produkcji.

Jak działa cięcie laserem?

Cięcie laserem to punktowe wprowadzanie energii pod postacią wysokoenergetycznego tnącego strumienia. Takimi procesami zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiedni sprzęt do cięcia laserem. Jedną z takich firm jest Lasart Wycinanie Laserowe Cięcie Laserem z Krakowa. Wykonanie cięcia laserowego możliwe jest dzięki wygenerowaniu wiązki laserowej, która potrzebuje dostarczenia dużej ilości energii. Cięcie laserem ma ogromne znaczenie w branżach przemysłowych, ponieważ w takich pracach niezbędne jest wykonywanie cięć różnych materiałów. Proces cięcia laserem może następować poprzez sublimację, wypalanie i topienie.

Cięcie poprzez sublimację polega na tym, że cięty materiał poddaje się procesowi odparowania przy użyciu gazu obojętnego. Tę metodę wykorzystuje się do obróbki drewna i niektórych tworzyw sztucznych. Cięcie poprzez wypalanie stosuje się przy metalach i materiałach spalających się w wysokich temperaturach. Natomiast cięcie poprzez topienie polega na tym, że na obrabiany materiał działa wiązka lasera, co powoduje jego stopienie. Resztki materiału usuwane są za pomocą strumienia gazu obojętnego. Wycinanie laserem można podzielić na trzy etapy. Są to początek cięcia, cięcie właściwe oraz zakończenie cięcia.

Korzyści wynikające z cięcia laserem

Cięcie laserem pozwala na uzyskaniu wielu korzyści. Przede wszystkim proces ten daje możliwość uzyskania krawędzi cechującej się wysoką jakością. Poza tym precyzyjne cięcia pozwalają na zmniejszenie ilości odpadów w postaci niewykorzystanych materiałów. Do plusów cięcia lasem zaliczyć trzeba również szybkość produkcji oraz możliwość cięcia cienkich blach.

Za pomocą cięcia laserem mamy pewność co do precyzji wykonywanych cięć, a obrabiane materiały będą miały w 100% taki sam kształt, co niemożliwe by było do osiągnięcia w tradycyjnych metodach cięcia. Cięcie laserowe pozwala również na lepsze zaplanowanie produkcji, jednocześnie dając gwarancję realizacji zleceń w krótkim czasie. Cięcie laserem nie podlega ograniczeniom ilościowym i kształtowym wycinanych elementów. Wykorzystywanie tego procesu pozwala również na obniżenie kosztów jednostkowych. Dzięki wycinaniu laserowemu możliwe jest wytwarzanie elementów o najróżniejszych i skomplikowanych kształtach.

Za pomocą lasera można ciąć rozmaite materiały. Wśród najpopularniejszych są stal konstrukcyjna, stal nierdzewna, aluminium, szkło organiczne oraz drewno.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz