Materiał Partnera

Cięcie diamentowe - o co w tym chodzi?

Cięcie diamentowe - o co w tym chodzi?

W budownictwie zdarzają się prace naprawdę trudne do wykonania, do których należy do obróbka bardzo twardych powierzchni. Techniką, która znacznie usprawnia wiercenie w twardych powierzchniach, jest technika diamentowa. Wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie zawodzą klasyczne metody. Technika diamentowa opiera się na specjalistycznych urządzeniach i narzędziach. Na czym polega ta metoda?

Wykorzystanie techniki diamentowej

W technice diamentowej wykorzystuje się elementy zawierające syntetyczny diament. Diament jest najtwardszym spośród wszystkich minerałów. Syntetyczny diament powstaje po poddaniu grafitu działaniu dużych ciśnień i bardzo wysokiej temperatury. Otrzymany produkt – syntetyczny diament jest wytrzymały i odporny na ścieranie. Podstawową zaletą, jaką niesie za sobą technika diamentowa jest dokładność i precyzja. Otwory i przewierty mają na tyle gładkie krawędzie, że na ogół nie wymagają dodatkowej obróbki. Dodatkowo urządzenia te są tak wyspecjalizowane, że odsysają powstający podczas pracy pył. W praktyce technikę diamentową wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia betonu, wycinania ścian, wycinania stropów, wiercenia w betonie i żelbecie oraz przy różnego rodzaju wyburzeniach i rozbiórkach. Technika diamentowa sprawdzi się też m. in. przy frezowaniu, wierceniu, cięciu i szlifowaniu. Narzędzia z koroną diamentową

Wśród narzędzi mogących zawierać segmenty diamentowe wymienić można na przykład frezy, wiertła, piły oraz tarcze szlifierskie. Narzędzia używane do cięcia diamentowego można podzielić na dwa typy, a kryterium podziału stanowi budowa ostrza. Narzędzia z miękkim segmentem diamentowym stosowane są do przecinania bardzo twardych powierzchni, np. kamieni, żelbetu czy powierzchni ceramicznych. Do cięcia nieco mniej twardych materiałów, jak beton czy asfalt, stosuje się narzędzia z twardym ostrzem. Nieprawidłowo dobrane ostrze znacznie szybciej ulegnie wytarciu i stępieniu. Każde narzędzie diamentowe może, a nawet powinno być chłodzone wodą. Wydłuża to jego żywotność, ułatwia wypłukiwanie urobku i redukuje pył. Należy też pamiętać, że zbyt niska prędkość obrotowa powoduje tępienie narzędzia, a zbyt wysoka ma wpływ na odkształcanie korpusu ze względu na dużą siłę odśrodkową. Istotna przy tym jest też moc maszyny. Narzędzie w czasie pracy stawia spory opór i jeśli moc nie jest wystarczająca, wtedy obroty zaczynają spadać i pojawiają się problemy z cięciem.
Zastosowanie technik diamentowych ma bardzo dużo zalet i pozwala na wyeliminowanie wszystkich tych niedogodności, które pojawiają się w przypadku pracy tradycyjnymi metodami. Wykonanie prac najlepiej zlecić profesjonalnym firmom specjalizującym się w tego typu usługach.

Opracowanie:
Dąbrowa, Agrestowa 26
tel. 696 061 367
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz