Artykuł sponsorowany

Ciało obce w oku – co wtedy zrobić?

Ciało obce w oku – co wtedy zrobić?

Podczas prac coś wpadło Ci do oka? Może to odłamek szkła, kawałek metalu lub plastiku? Nie ważne, co to jest, musisz szybko działać, ten element w każdej chwili może wejść głębiej, a to już niebezpieczeństwo dla Twojego wzroku. Sprawdź, co dokładnie powinieneś zrobić, żeby kłopoty minęły szybko, a oko ocalało i wyszło z tego bez szwanku. Dowiedz się, gdzie z takim problemem powinieneś się udać!

Objawy ciała obcego w oku

Jeśli coś wpadnie Ci do oka na przykład paproch, szkło, rzęsa czy nawet ziarenka piasku, na pewno od razu to poczujesz. Dolegliwości bólowe mogą przypominać ukłucie się igłą na skórze. Dlaczego w ogóle oko boli? Ponieważ worek spojówkowy i rogówka są mocno unerwione. Skąd masz wiedzieć, że to ciało obce? Poza dyskomfortem oczy na pewno będą łzawić, ponadto mogą stać się nadmiernie czerwone. Takiego stanu podrażnienia oka nie da się nie zauważyć, niezwłocznie trzeba rozpocząć pierwszą pomoc, która może nawet uratować nam wzrok. Jak do tego odpowiednio podejść? Według wielu specjalistów, między innymi założycielki Gabinetu Lekarskiego Elżbiety Witczak-Kaszuba jest kilka czynności, które mogą pomóc na własną rękę wyciągnąć opiłek czy piasek z oka (jest to technika odwróconej powieki):

  1. Przede wszystkim dokładnie umyj dłonie.

  2. Przygotuj sobie patyczek kosmetyczny.

  3. Złap za rzęsy górnej powieki.

  4. Przyłóż patyczek do górnej powieki.

  5. Naciągnij górną powiekę na przyłożony patyczek kosmetyczny.

  6. Wyjmij patyczek.

  7. Właśnie odwróciłeś powiekę, sprawdź teraz, czy nie ma pod nią ciała obcego i przepłukaj oko.

Jeżeli wydaje Ci się, że ciało obce znajduje się pod dolną powieką, schemat działania jest analogiczny! Oczywiście ta metoda nie musi być skuteczna, istnieje jednak duża szansa, że opiłek czy ziarenko piasku zostanie wypłukane! Nawet jeśli udało Ci się to zrobić, warto udać się do okulisty w celu dokładniejszego zbadania tego, czy nieproszony gość na pewno został przegnany spod powiek.

Co zrobić, gdy ciało obce wbiło się w oko?

Tutaj sytuacja jest już poważniejsza, wniknięcie ciała obcego w oko może doprowadzić do zakażenia wielu części gałki ocznej. Dlatego konieczna jest interwencja okulisty, który wykona usunięcie ciała obcego z oka w osłonie antybiotykowej. To bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie, które sprawi, że największe zagrożenia  zostaną zniwelowane. Chodzi między innymi o zaćmę, uszkodzenie siatkówki czy krwotok do ciała szklistego. Warto więc zawczasu udać się do specjalisty i zadbać o to, aby nie doszło do powikłań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz