Chroń oczy latem – wybieraj okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Chroń oczy latem – wybieraj okulary przeciwsłoneczne z filtrem
Ostre słońce szkodzi oczom. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że nie wszystkie okulary z ciemnymi szkłami chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Ochronę oczu w okularach przeciwsłonecznych zapewniają filtry. Prawie każde „ciemne okulary”, nawet te z bazaru kupione za 15 zł, opatrzone są informacją, że posiadają filtry UV. Taka deklaracja do niczego jednak producenta nie zobowiązuje. Gwarancją właściwej ochrony przeciwsłonecznej jest bowiem atest.

Okulary okularom nierówne

Tanie okulary z ciemnymi szkłami mogą posiadać naklejkę informującą o obecności filtrów jedynie po to, żeby zachęcić większą liczbę osób do kupna. Tymczasem okulary te nie mają atestu, co oznacza, że nie zostały poddane żadnym procedurom kontrolnym.

Ciemne szkła bez filtra UV sprawią, że oczy otrzymają jeszcze większą dawkę promieniowania niż u osób, które w ogóle nie zakładają okularów (ponieważ przestajemy mrużyć oczy, a nasze źrenice rozszerzają się, aby wpuścić więcej światła). Pozbawiamy się tym samym naturalnych reakcji obronnych organizmu. Skutki dłuższego noszenia takich okularów przeciwsłonecznych mogą być bardzo poważne.

Nadmiar promieniowania UV może spowodować ostre zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, poparzenie oczu (w krańcowych przypadkach prowadzące do ślepoty), uszkodzenie siatkówki, zaćmę czy zwyrodnienie plamki żółtej. Problemy wywołane złą ochroną przeciwsłoneczną mogą ujawnić się po latach, np. w podeszłym wieku.

Oznaczenia atestowanych okularów

Okulary certyfikowane, które zagwarantują nam ochronę przeciwsłoneczną, znajdziemy na pewno w salonach optycznych. Okulary sprzedawane są też w takich miejscach jak sklepy turystyczne czy markowe sklepy odzieżowe. Warto wówczas sprawdzić, czy dokonujemy bezpiecznego zakupu.

Dobre okulary muszą posiadać m.in. znaczek CE (zwykle po wewnętrznej stronie zausznika). Oznacza on, że wyrób jest zgodny z wymaganiami zawartymi w dyrektywach unijnych, a także – że przeszedł on pozytywnie zakończoną procedurę kontroli zgodności z przepisami tych dyrektyw. Oprócz znaczka CE na okularach powinien znajdować się także numer normy, najczęściej EN 1836, niekiedy EN 172 (źródło: zdroweoczy.org ).

Kupując atestowane okulary, możemy mieć pewność, że znak informujący o obecności filtrów UV nie jest oszustwem. Otrzymamy też dane dotyczące stopnia zaciemnienia soczewek (klasyfikacja od 0 do 4). Okulary mogą posiadać ponadto filtry polaryzacyjne, szczególnie przydatne kierowcom.

Kategorie filtrów przeciwsłonecznych

Warto zapoznać się z klasyfikacją filtrów przeciwsłonecznych, aby dobrać właściwe soczewki do swoich potrzeb. Stopień zaciemnienia 0 nie chroni właściwie oczu; takie soczewki to raczej akcesoria. Stopień zaciemnienia 1 lub 2 wystarczy, jeśli będziemy nosić soczewki przy słabym lub umiarkowanym stałym nasłonecznieniu.

Do silnego słońca potrzebne są okulary ze stopniem zaciemnienia 3. Są one najbardziej uniwersalne. Kategoria 4 oznacza już natomiast bardzo duże zaciemnienie. Okulary te potrzebne są w przypadku silnego słońca z dużą ilością światła odbitego i skupionego. Okulary te nie nadają się dla osób prowadzących pojazd.

Poniżej kategorie filtrów UV wraz ze stopniem przepuszczalności promieni słonecznych.

Kategoria 0 – przepuszcza 80-100% światła
Kategoria 1 – przepuszcza 43-80% światła
Kategoria 2 – przepuszcza 18-43% światła
Kategoria 3 – przepuszcza 8-18% światła
Kategoria 4 – przepuszcza 3-8% światła
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz